Przeskocz do treści

Kamień na historycznej granicy Ligoty i Brynowa – zagłosuj na nas w ten weekend!

17 września 2015

O co chodzi?
Jakiś czas temu na spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Ligoty i Panewnik powstał pomysł osadzenia kamienia pamiątkowego na historycznej granicy Ligoty i Brynowa. Pomysłodawcą był Grzegorz Płonka (autor książek na temat Ligoty i Panewnik, wokalista zespołu Ligocianie). Postanowiliśmy zgłosić pomysł do rozpatrzenia w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Katowic. Jego opracowaniem zajął się Szczepan Witaszek (administrator facebookowej strony „Stara Ligota nie jest Brynowem”, znany przede wszystkim z akcji „Czysta Kłodnica”).
Projekt pomyślnie przeszedł weryfikację i będzie uczestniczył w głosowaniu w dniach 18-21 września 2015 r., czyli w nadchodzący weekend i najbliższy poniedziełek. ID projektu L/1/2/2015.

Kto może głosować?

Na pomysł mogą głosować mieszkańcy dzielnicy Załęska Hałda – Brynów Zachodni.
Punkty do głosowania znajdują się w MBP przy ul. Grzyśki 19a i w Szkole Podstawowej nr 5 ul. Gallusa 5.

Dlaczego?
Od około 5 lat istnieje strona „Stara Ligota nie jest Brynowem” na portalu społecznościowym Facebook. Ma ona na celu budowanie świadomości wśród mieszkańców, że Stara Ligota nie jest częścią Brynowa a najstarszą, historyczną częścią Ligoty, choć administracyjnie należy ona do dzielnicy Brynów-Załęska Hałda (bo tak zadecydowali nasi włodarze). Osadzenie kamienia granicznego z inskrypcją o historycznej granicy między Ligotą a Brynowem pozwoli raz na zawsze uciąć dyskusje gdzie kończy się Ligota i zaczyna Brynów. Będzie to wspaniała lekcja historii lokalnej, gdyż mająca w tym roku 655 lat Ligota zawsze byłą częścią Księstwa pszczyńskiego, inaczej niż Brynów, więc mamy tutaj nie tylko historyczną granicę dwóch obecnych dzielnic miasta ale także od XVI wieku granicę Księstwa pszczyńskiego i bytomskiego, a później powiatu pszczyńskiego najpierw z powiatem bytomskim a potem katowickim. Ponadto ostatnio na terenie historycznej granicy (okolice ulic Wodospady i Gołby) powstał skwer. Kamień graniczny z inskrypcją doskonale wpisywałby się w estetykę tego miejsca podnosząc jego atrakcyjność. Inskrypcja zapisana również w śląskiej godce byłaby również promocją lokalnej kultury. Tak więc lekcja historii, kultury i poprawienie estetyki miejsca w jednym.

Jeżeli popieracie projekt, prosimy o głosy!

Pozdrawiam wraz z członkami Towarzystwa Przyjaciół Ligoty i Panewnik,

Magdalena

Reklamy
One Comment
  1. Zagłosowałabym, ale niestety, nie jestem z Katowic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: