Skip to content

Dworzec kolejowy Ruda Śląska Chebzie

16 września 2015

Dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej – Chebziu to punkt, do którego udaliśmy się dosłownie na moment podczas naszego zwiedzania miasta w sobotę 22 sierpnia. To obiekt częściowo odrestaurowany – odnowiona została zewnętrzna część głównego budynku stacyjnego oraz peron.
Łatwo do niego trafić, bo choć schowany nieco w bocznej uliczce, prowadzą do niego drogowskazy z głównej drogi.
Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany z 1859 roku. Bezpośrednim czynnikiem rozpoczęcia budowy był nowo otwarty odcinek kolejowy relacji Wrocław–Gliwice–Mysłowice, przebiegający przez Chebzie. Do pierwszych zabudowań stacyjnych należał budynek dworca, poczta oraz restauracja. Pierwotny układ i rozplanowanie budynków wraz z bocznicami kolejowymi został całkowicie przebudowany na przełomie XIX i XX stulecia. Zespół obejmował główny budynek dworca, pocztę, administrację, warsztat oraz zabudowania peronów. Najciekawszym i zarazem najbardziej rzucającym się w oczy zabytkiem z kompleksu jest główny budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją. Co ciekawe, elewacja została wykonana w formie pseudo muru pruskiego. Ruszt stalowy został wypełniony cegłą licową. Informacja o tym znajduje się na tabliczce przytwierdzonej do elewacji. Dla laika (w tym dla mnie) nie do odróżnienia od prawdziwego muru pruskiego.
Od 19 października 2006 do listopada 2010 zespół stacyjny znajdował się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jednak został z niego wykreślony. W 2011 roku w budynku dworca wybuchł pożar. Może jednak czekają go dalsze prace renowacyjne? Tego życzyłabym każdemu zabytkowi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynek głównej hali dworca, widoczna elewacja z pseudo murem pruskim. Halę kryje stalowy dach o konstrukcji łukowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czy widzicie te detale? Zdobienia z zielonej i białej cegły? Zielona cegła jest popularnym elementem zdobniczym w dziewiętnastowiecznych budynkach na Śląsku, rzadziej spotykamy białą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odnowiony peron.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W czasie prac restauracyjnych zadbano o szczegóły – połączenie metalu z drewnem daje piękny efekt. W takim miejscu przyjemnie czekać na pociąg.

————————————

Polecam:
Stacja Kolejowa Ruda Chebzie – ciekawe informacje i zdjęcia na stronie fotopolska.eu.

Magdalena

 

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: