Skip to content

Ciekawostki o Bielsku-Białej

24 sierpnia 2015

Bielsko-Biała, co wiedzą dobrze stali i dawni czytelnicy, jest miastem szczególnie mi bliskim. Powstało ono formalnie dopiero w 1951 roku, wcześniej były to dwa niezależne, choć oczywiście na różne sposoby związane ze sobą organizmy miejskie. Miasto to mile wspominają wszystkie znane mi osoby, które kiedykolwiek tutaj mieszkały, uczyły się, pracowały. Jego tylko jemu właściwy czar?
Dziś zostawiamy jednak sprawy nieuchwytne, skupiamy się na kilku interesujących faktach:

 • Udział obszarów chronionych w powierzchni Bielska-Białej wynosi 35,8%. Daje to miastu trzecie, po Koszalinie i Kielcach, miejsce w Polsce.
  Większość terenów górskich w granicach Bielska-Białej leży w obrębie dwóch parków krajobrazowych: Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.
 • Dolina Wapienicy w Bielsku-Białej jest pierwszym w Polsce miejscem, gdzie wprowadzono w życie ideę parku ekologicznego, czyli połączenia ochrony przyrody z edukacją ekologiczną opartą na jej bezpośrednim doświadczaniu i zaangażowaniu społecznym na jej rzecz.
 • W dawnej Białej, tuż obok ratusza znajdziemy rzadki w miastach pomnik przyrody – głaz narzutowy w postaci czerwonego granitu skandynawskiego z okresu zlodowacenia. Znajduje się on w parku koło pięknego, neorenesansowego ratusza.
 • W Bielsku znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra. Na Placu Marcina Lutra obok ewangelickiego Kościoła Zbawiciela w centrum tzw. Bielskiego Syjonu. Dojdziemy tam ulicą Frycza Modrzewskiego od ul. Słowackiego.
 • Na ul. Cieszyńskiej działa Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. To tutaj powstały znane filmy rysunkowe takie jak „Bolek i Lolek” czy „Reksio”. Ten miły fakt został podkreślony przez umieszczenie w dwóch punktach miasta figur: Reksia nad rzeką Białą, a Bolka i Lolka obok galerii handlowej Sfera.
 • W Bielsku można spędzić noc w hotelu, pod którym jeździ pociąg. Linia kolejowa poprowadzona jest tunelem pod hotelem President, przez długie lata znanym jako Prezydent.
  A dokładniej pod placykiem przed hotelem.
 • W Bielsku jeszcze kilkanaście lat temu, na ul. 1 Maja, działały tuż obok siebie dwa kina. Kamienica w kamienicę. Nazywały się Apollo i Rialto.
  Zbankrutowały po otwarciu Multikina w galerii handlowej Sfera.
 • W mieście działa Muzeum Techniki i Włókiennictwa (przy Placu Adama Mickiewicza). Jest to jedna z dwóch tego typu placówek w Polce. Drugie – Centralne Muzeum Włókiennictwa znajduje się w Łodzi.
 • W ścisłym centrum Bielska, przy ul. Pankiewicza (boczna od Słowackiego tuż obok Starego Rynku) działa prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta – znajduje się tutaj kolekcja ręcznie przepisywanych i ilustrowanych przez Tadeusza Modrzejewskiego dzieł Reymonta i Mickiewicza. Pan Modrzewski trzyma przepisane ręcznie książki w przygotowanych przez siebie gablotach. Muzeum ma teoretycznie swoje godziny otwarcia, ale jeżeli zbłądzimy tutaj poza nimi, zazwyczaj także możemy liczyć na przyjęcie.
 • W dawnej Białej, na Placu Wojska Polskiego stoi tzw. Kamienica pod Żabami. Nad jej wejściem od ul. Targowej (czyli bocznym) znajduje się portal z z figurami dwóch żab, ubranych we fraki. Jedna gra na mandolinie, zaś druga trzyma w jednej ręce fajkę, a w drugiej kieliszek, opierając się na beczce, najprawdopodobniej wina.
  Długo zachodziłam w głowę, dlaczego ktoś kazał wykonać tak okazałe zdobienie nad bocznym wejściem do kamienicy, nie od rynku. Otóż chodziło o to, iż północna strona kamienicy zwrócona jest ku kościołowi ewangelickiemu, a właściciel chciał w ten sposób okazać lekceważenie ewangelikom.

I tym razem zwracam się do Czytelników z Bielska-Białej. Podpowiecie coś o Waszym mieście?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: