Przeskocz do treści

Korpus Ślōnskij Mŏwy – już działa!

20 grudnia 2018

Nadszedł wspaniały moment w histporii Śląska. Po miesiącach oczekiwania nań, został opublikowany Korpus Ślōnskij Mŏwy, a także translator polsko-śląski i śląsko-polski.

Twórca tych narzędi, Grzegorz Kulik ukończył pracę nad korpusem i tłumaczem śląskiej mowy, które od momentu publikacji będą oczywiście nadal ulepszane i uzupełniane. Najważniejszy krok jednak już został wykonany, i to jest póki co najważniejsze. Od teraz każdy może korzystać z tych dobrodziejstw, które będą przydatne zarówno naukowcom, jak i wszystkim osobom chcącym pisać po śląsku, a także zainteresowanym tematem – chcącym sprawdzić pewne kwestie, na przykład użycie danego słowa.

Co to jest korpus?

Korpus to zbiór pisanych i mówionych tekstów w danym języku. Najwazniejszą funkcją korpusu jest funkacja korkondancji, czyli wszystkich wystąpień danego słowa wraz z kontekstem. Można w ten sposób analizować, gdzie dane słowo zostało użyte, co ono znaczy, czy jest może archaizmem czy neologizmem. Obecnie publicznie dostępna część Korpusu Ślōnskij Mŏwy zawiera 1.102.837 słów. Jednak zebranych słów jest prawie raz więcej. Autor nie uzyskał zgody na publiczne wykorzystanie wszystkich tekstów.  W bazie danych znajduje się 941 dokumentów, artykułów i publikacji. Najstarszy pochodzi z 1574 roku.

Miejmy nadzieję, że coraz więcej zgód autorów otrzyma twórca korpusu, i jego uzupełnianie będzie postępować szybko.

Korpus Ślōnskij Mŏwy dostepny jest pod tym linkiem.

Śląski translator

Śląski translator jest z kolei narządziem bardzo podobnym do Tłumacza Google. Przekłada zdania z języka polskiego na język śląski i odwrotnie. Obecnie narzędzie rozpoznaje 22300 słów. Translator jest wciąż w fazie udoskonalania, nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny. Z czasem na pewno będzie działał coraz lepiej.

Śląski translator jest dostepny pod tym linkiem.

O korpusie i translatorze bardzo dobre artykuły napisali: sam Grzegorz Kulik, autor tych przedsięwzięć, w portalu Wachtyrz.eu, oraz Łukasz Tudzierz na swoim blogu tuudi.net. Polecam!

Serdecznie gratuluję Grzegorzowi Kulikowi sukcesu po ogromnym wkładzie pracy. Realizacja takich przedwsięwzięć jest doprawdy godna podziwu.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: