Skip to content

Projekt BO: kamień graniczny na historycznej granicy Ligoty i Brynowa

18 września 2016

W ubiegłym roku nam się nie udało. W tym ponownie, drodzy Czytelnicy proszę Was o głosy na nasz projekt, który wraz ze znajomymi złożyliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Katowic, a dotyczący osadzenia pamiątkowego kamienia na historycznej granicy Ligoty i Brynowa. Koszt niewielki, a na pewno pomoże budować świadomość historyczną.

O co chodzi?
Jakiś czas temu na spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Ligoty i Panewnik powstał pomysł osadzenia kamienia pamiątkowego na historycznej granicy Ligoty i Brynowa. Pomysłodawcą był Grzegorz Płonka (autor książek na temat Ligoty i Panewnik, wokalista zespołu Ligocianie). Postanowiliśmy zgłosić pomysł do rozpatrzenia w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Katowic. Jego opracowaniem zajął się Szczepan Witaszek (administrator facebookowej strony „Stara Ligota nie jest Brynowem”, znany przede wszystkim z akcji „Czysta Kłodnica”).
Projekt pomyślnie przeszedł weryfikację i będzie uczestniczył w głosowaniu już drugi raz, w dniach 19-25 września 2016 r., czyli w nadchodzącym tygodniu.

Kto może głosować?

Na pomysł mogą głosować mieszkańcy dzielnicy Załęska Hałda – Brynów Zachodni.
Punkty do głosowania znajdują się w MBP przy ul. Grzyśki 19a i w Szkole Podstawowej nr 5 ul. Gallusa 5. Głosować można także przez Internet na stronie: bo.katowice.eu.

Opis projektu przygotowany przez Szczepana Witaszka, zapraszam do zapoznania się

„Osadzenie kamienia upamiętniającego historyczną granicę Ligoty i Brynowa- ID wniosku L/9/2/2016, koszt: 4 100,00 zł

Od około 6 lat mam przyjemność być administratorem strony „Stara Ligota nie jest Brynowem” na portalu społecznościowym Facebook. Jak Państwo wiedzą, ma ona na celu budowanie świadomości wśród mieszkańców, że Stara Ligota nie jest częścią Brynowa a najstarszą, historyczną częścią Ligoty, choć administracyjnie należy ona do dzielnicy Brynów-Załęska Hałda (bo tak zadecydowali nasi włodarze). Osadzenie kamienia granicznego z inskrypcją o historycznej granicy między Ligotą a Brynowem pozwoli raz na zawsze uciąć dyskusje gdzie kończy się Ligota i zaczyna Brynów. Według mnie będzie to wspaniała lekcja historii lokalnej, gdyż mająca w tym roku 655 lat Ligota zawsze byłą częścią Księstwa pszczyńskiego, inaczej niż Brynów, więc mamy tutaj nie tylko historyczną granicę dwóch obecnych dzielnic miasta ale także od XVI wieku granicę Księstwa pszczyńskiego i bytomskiego, a później powiatu pszczyńskiego najpierw z powiatem bytomskim a potem katowickim. Ponadto ostatnio na terenie historycznej granicy (okolice ulic Wodospady i Gołby) powstał skwer. Kamień graniczny z inskrypcją doskonale wpisywałby się w estetykę tego miejsca podnosząc jego atrakcyjność. Inskrypcja zapisana również w śląskiej godce byłaby również promocją naszej mowy i różnorodności naszego regionu.”

Dziękuję i licząc na Was, pozdrawiam,

Magdalena

Reklamy
4 Komentarze
  1. Ciekawa inicjatywa

  2. Mam nadzieję, że kiedyś zostanie zrealizowana.

    • Niestety, tak to wygląda. Jestem w kontakcie z osobami, które współpracowały przy pisaniu projektu, i śledzę jego koleje. Na razie niestety nie bardzo jest o czym pisac, lecz takze a nadzieję, że przyjdzie dzień, gdy napisze post o już stojącym kamieniu.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Kamień na granicy Ligoty i Brynowa stoi! | Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: