Skip to content

Miejsce na spacer – Jezioro Pławniowice

14 Maj 2016

Zapraszam dziś na spacer w inne miejsce, mianowicie nad zalew w Pławniowicach.

Pławniowice to miejscowość w powiecie gliwickim, znana głównie z pałacu Ballestremów. Nieopodal pałacu znajduje się inny cud, tym razem natury: Jezioro Pławniowickie. Wystarczy przejść przez rzekę i udać się wolnym spacerem ulicą Nad Zalewem, jak sama nazwa mówi, nad zalew.

Sama ulica Nad Zalewem już jest piękna. Widać z niej pałac, pobocze porasta trawa, na samym końcu widać nieco pól. Kiedy odwiedziłam to miejsce z mężem 26 grudnia 2015 roku, pasły się tam konie. Pogoda tego dnia iście wiosenna pozwalała na ubranie się w lekki, wiosenny płaszczyk i delektowanie się powietrzem.
Przepiękny dzień.
Już wtedy ciarki przechodziły mnie niemal, ponieważ miałam w pamięci spotkanie autorskie z Leszkiem Jodlińskim nt. „Dziennika księdza Franza Pawlara”. Nadmieniał  na nim o niektórych wydarzeniach z 1945 roku. Miałam wtedy także lekturę tejże książki w najbliższej perspektywie. Po niej ta miejscowość już nigdy nie będzie taka sama. Nie może. To dokument do tego stopnia naładowany emocjami, że nie ma prawa pozostawić czytelnika obojętnym. Wyobraźnia uruchamia się teraz przy najmniejszej nawet myśli o Pławniowicach.
W grudniu nad jeziorem niemal nikogo. Na wiosnę i w lecie zapewne plaża wygląda zupełnie inaczej. A może to właśnie jakiś pomysł? Zwiedzić Pławniowice zimą, gdy pogoda wiosenna, a nikomu nie chce się zwiedzać? Wtedy pozostanie także więcej przestrzeni dla wyobraźni, w tym niebiańskim spokoju, który panuje tam w zimowe dni.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Magdalena
Reklamy

From → Różne

2 Komentarze
  1. Majkel permalink

    Mala uwaga. Jezioro Pławniowice to nie cud natury lecz dzieło człowieka. Powstało przez zalanie byłej kopalni piasku. A poza tym to rzeczywiście ładne miejsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: