Skip to content

Miejsce na spacer – zamek Wołek

25 kwietnia 2016

Kolejne miejsce na mapie wymarzonych spacerów znajduje się  nieopodal Bujakowa, w Kobiernicach. Teren ten co prawda nie należy historycznie do Śląska, obecnie miejscowość leży w granicach województwa śląskiego, więc pozwalam sobie ją wykorzystać.

W Kobiernicach, wśród jeszcze kilku przyjemnych miejsc poleciłabym wzniesienie zwane Kopcem (a często potocznie Górą Wołek od nazwy zamku).

Kopiec to niskie wzniesienie, na szczycie którego zachowały się właśnie resztki ruin zamku Wołek. O samym obiekcie można poczytać na przykład tutaj. To o tyle ciekawe miejsce, że ruin zamku nie spotyka się jednak na co dzień w leśnym gąszczu na górze. A tutaj tak. Na moją wyobraźnię szczególnie oddziaływała zawsze historia o tym, że na zamku mieszkała rozbójniczka Katarzynie Włodkowej, która – jak to rozbójnicy – miała napadać na podróżnych. Informacje o tej intrygującej postaci znajdziecie w linkach pod wpisem, zapraszam do lektury, warto!

Dojazd przypomina ten do Bujokowskiego Gornia – zobacz tutaj. Z Bielska-Białej kierujemy się cały czas prosto ul. Krakowską, na skrzyżowaniu w Kobiernicach trzeba odbić w kierunku Porąbki. Jeżeli nie będziecie pewni która to góra, spytajcie lokalnych mieszkańców.
Jeszcze kilka dni temu decydującym wejść na Kopiec doradzałam ubranie stosowne do górskiej wędrówki, mając w pamięci dawne czasy, kiedy podejście to wymagało nieco wysiłku. Dziś, jak podpowiadają czytelnicy, na Wołek prowadzi asfaltowa droga, a sama ścieżka i przejście przez polanę to około 200 metrów, więc każdy da radę.
Sama weszłam tam zaledwie raz, pamiętam to do tej pory jako jedno z najbardziej uroczych miejsc, jakie odwiedziłam. Można powiedzieć, że tam przecież nic aż tak powalającego na kolana nie ma. Ot, ruiny twierdzy zburzonej w XV wieku. Lecz atmosferę tego przeżycia i cały jego urok wspomina się latami.
Gdy przyjedziecie w tę okolicę, możecie zobaczyć przy okazji słynną ruinę dawnego ośrodka wypoczynkowego w Porąbce-Kozubniku (ostrzegam, obraz rozkładu robi wysoce przygnębiające wrażenie), samochodem to zaledwie moment. Albo udać się na chwilę  odpoczynku nad jezioro do Międzybrodzia. Jeżeli wracacie samochodem do Katowic lub miast ościennych, można to zrobić nawet przez Żywiec, i zajrzeć przy okazji na przykład do zamkowego parku.
zw1
Tablica informacyjna na wierzchołku góry.
Wszystkie zdjęcia w tym poście udostępnione dzięki uprzejmości Elżbiety Gamzy,
autorki Niradhara Photography.
zw2
Widok na górę i Jezioro Czanieckie o wschodzie słońca.
zw3
Przyroda sfotografowana w promieniu 1 kilometra od ruin.
zw4
Chcę tam wrócić. Może się spotkamy?
————————————————–
Polecam linki dotyczące Katarzyny Włodkowej. Wiedzieliście na przykład, że z cegieł jej zburzonego zamku w Barwałdzie wybudowano pustelnię św. Marii Magdaleny w Kalwarii Zebrzydowskiej? A to ci informacja!
Katarzyna Skrzyńska – informacja w naszej ulubionej cioci Wikipedii.
Magdalena
Reklamy

From → Różne

2 Komentarze
  1. Niradhara permalink

    Informacje o rozbójniczce Katarzynie można znaleźć tutaj: http://wmrokuhistorii.blogspot.com/2015/04/katarzyna-skrzynska-zbojecki-zywot.html

    Na Wołek prowadzi obecnie asfaltowa droga, są stosowne drogowskazy. Ścieżka przez łąkę i las ma zaledwie około 200 metrów, jest szeroka i wygodna. Nie trzeba się spocić, żeby dotrzeć do ruin zamku 🙂

    Pozdrawiam serdecznie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: