Skip to content

Wycieczka Granicą Księstwa Pszczyńskiego w Murckach 12.03.2016

12 marca 2016

Obudziłam się dziś rano i mimo zmęczenia chętnie wyskoczyłam z łóżka, ponieważ wiedziałam, że czeka mnie interesujące kilka godzin. Godzin, w które poznam dzielnicę Katowic niemal zupełnie do tej pory nieodkrytą, mianowicie Murcki. Dziś odbyła się bowiem pięciogodzinna wycieczka „Granicami Księstwa Pszczyńskiego w Murckach”, organizowana przez Klub Miłośników Murcek i MDK „Południe” w Katowicach, a prowadzona przez Bartłomieja Zatorskiego, autora blogu Murcki – Erdmancyjŏ.

Nie mam zamiaru mierzyć się z mistrzem w opisaniu Murcek, bo i tak bym raczej nie podołała. Podzielę się zatem z czytelnikami nieco informacjami i wrażeniami. Ach, zachwycająca wyprawa!
Przeszliśmy około 12 kilometrów. Sama odbiłam nieco przed końcem na Ochojec, aby wrócić do domu ciut wcześniej. Wycieczka rozpoczęła się na murckowskim rynku. Rozglądałam się dookoła na budynki które nieco znam z widzenia, lecz nic o nich więcej nie wiedziałam aż do dziś.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fragment zabudowy murckowskiego rynku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Figura św. Barbary przeniesiona tutaj spod szybu kopalnianego Stanisław. Została wykonana w latach 80. XX wieku; wydaje się zaskakujące, że górnicy uzyskali pozwolenie na jej umieszczenie przy szybie. Co jednak dziwniejsze, kiedy figurę chciano przenieść na dziedziniec kościelny, ówczesny proboszcz nie wyraził na to zgody! Cudem udało się figurę postawić finalnie przy rynku – w tym celu wprowadzono zmiany do istniejącego już wtedy planu przebudowy. Figura ta jest ponoć jedynym obecnie istniejącym świadectwem tradycji górniczej w tej dzielnicy Katowic.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zabudowa Murcek niejednokrotnie do złudzenia przypomina kolonię PKP w Katowicach-Ligocie – lub odwrotnie. Jest wysoce prawdopodobne, że oba założenia projektował ten sam architekt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dawna szkoła w Murckach. Powstała w 1903 roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zabudowania przy ulicy Bielskiej to powstałe w połowie XIX wieku tzw. czworaki dla robotników, przybywających do pracy w kopalni. Teoretycznie przeznaczone dla czterech rodzin. Na początku jednak kwaterowano w nich po… 8 rodzin: cztery na parterze, cztery na poddaszu. Mieszkania na poddaszu miały tylko dwa niewielkie okna w bocznej ścianie domu! I tak uważano to za dobre warunki w porównaniu z innymi. Robotnicy tuż po wybudowaniu czworaków nie najchętniej się jednak tutaj sprowadzali, nie mogli bowiem prowadzić gospodarstwa: uprawiać ziemi, hodować zwierząt, a do tego byli przyzwyczajeni. Zmieniało się to z latami. Po pierwsze: robotnicy przyzwyczaili się do obrotu pieniędzmi, po drugie książę pszczyński stopniowo przydzielał im ziemię.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nawet w najprostszych wydawałoby się czworakach zastosowano minimalne ozdobne detale architektoniczne, tutaj: proste przedproże.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na takie kamienie graniczne Księstwa Pszczyńskiego natrafialiśmy po drodze wzdłuż jego granicy. Litery FP to oczywiście skrót od Fürstentum Pleß. Niegdyś kamienie graniczne posadowione bardzo blisko siebie – tak aby jeden było widać od drugiego, wyraźnie wyznaczały granicę. Współcześnie można je zobaczyć tu i ówdzie; te które przetrwały są notorycznie rozkradane.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przez murckowskie lasy biegnie kolej, co jest powszechnie wiadome. Lecz nieopodal współczesnej linii biegnie też dawny nasyp, który się z nimi krzyżuje. Nim przebiegała dawna linia Prawobrzeżnej Odrzańskiej Kolei Żelaznej. Kiedy podejść nim kawałek przedzierając się pomiędzy drzewami, dojdziemy do stojących w środku lasu zrujnowanych już zabudowań. To dawny domek dróżnika tejże kolei!
Niestety jedna z pierwszych myśli które się nasuwają, to że wygląd tej rezydencji jako żywo przypomina wygląd innych nieruchomości będących w posiadaniu kolei…

Polecam:

Magdalena

 

Reklamy

From → Katowice

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: