Skip to content

„Zaginione perły księżnej Daisy” Moniki Kassner – recenzja

16 stycznia 2016

Grupa przyjaciół przenosi się w czasie do roku 1897, aby rozwiązać zagadkę o lekkim zabarwieniu kryminalnym. Zniknął 6-metrowy naszyjnik księżnej Daisy von Pless. Nie wiadomo, czy został skradziony, a jeżeli tak, kto to zrobił? Dwoje podejrzanych o to służących może lada dzień stracić pracę.

Książka ukazała się pod koniec 2015 roku, i pozostaje na rynku pozycją nowatorską – to bodaj pierwsze współcześnie napisane opowiadanie dla młodzieży, którego akcja toczy się na Śląsku, w którym autorka stosuje śląską godkę zapisaną w śląskim szkryfcie.

Mamy tutaj sprytnie wplecione w fabułę informacje dotyczące historii, realiów końca XIX wieku, przemycone w tekście elementy z wiedzy na temat języków obcych i matematyki, a niewielki ten tomik kończą zabawy – łamigłówki związane z księżną i jej epoką. Bawimy się tam wykorzystując wiedzę o sporej rozpiętości tematycznej  – od matematyki po znajomość śląskiej godki. Słowniczek wyrazów śląskich znajdziemy także po właściwym tekście opowiadania. Ilustracje wykonał mąż autorki, znany w regionie malarz Jarosław Kassner. Czytelnicy pamiętają na pewno jego projekt okładki do kryminału „Komisorz Hanusik”.

Przy jej opracowaniu pomagał także m. in. Rafal Szyma, autor blogu oschl.wordpress.com. Prowadzi on swój blog po śląsku i pomagał już przy pracach redakcyjnych także m. in. nad „Komisorzem Hanusikiem”.

„Przygoda, wartka akcja, interesująca historia naszego regionu” – takie obietnice składa wydawca w opisie książki na swojej stronie. I pozycja ta obietnic rzeczywiście dotrzymuje. Grupka siedzących na drzewie, nudzących się przyjaciół zostaje niespodziewanie wciągnięta w wir wydarzeń, i akcja nie pozwala odłożyć opowiadania ze spokojem ducha, ponieważ prowadzona jest w intrygujący sposób.

Jedyne co rzuciło mi się w oczy przy lekturze na minus: język postaci dziecięcych uważam osobiście za nieco zbyt sztywny i uładzony, jak na ich wiek i współczesne realia. Mam tutaj na myśli dialogi w języku polskim, po śląsku brzmią one bowiem zgoła inaczej – bardziej interesująco. Monika Kassner pokazała już wielokrotnie na łamach czasopisma „Jaskółka Śląska” swoje lekkie pióro, bogate słownictwo, umiejętność tworzenia wymyślnych, a zarazem zrozumiałych opisów sytuacji i zjawisk. Nie istnieje zatem żaden powód, aby nie miała tego zrobić w dialogach, w mojej ocenie jednak nie do końca podołała zadaniu.
Ponadto, jako że wykonuje zawód nauczyciela, autorka opowiadania powinna zdawać sobie sprawę z tego, że życie nastolatków niejednokrotnie lepiej odzwierciedla fabuła filmu „Sala samobójców” niźli świat przedstawiony w „Zaginionych perłach księżnej Daisy”. Konsumpcja demonstratywna, przemoc psychiczna, znęcanie się nad rówieśnikami i szukanie kozła ofiarnego pod byle pretekstem, lub nawet bez wyraźnego pretekstu, wulgaryzmy i agresja – nawet względem nauczycieli, to codzienność rozlicznych szkół ad 2015 (teraz już 2016).
To jednak można łatwo wybaczyć z kilku powodów. Po pierwsze, bohaterami odbywającymi podróż w czasie w poszukiwaniu książęcego klejnotu jest szóstka przyjaciół. W grupie koleżeńskiej takie zachowania, jak na przykład jawna złośliwość, rzeczywiście nie muszą wystąpić z takim prawdopodobieństwem jak na szkolnym korytarzu. Po drugie, można się domyślać, że autorka – zapewne nie bez racji – liczy na nieco już wyrobioną, ciekawą świata publiczność czytelniczą. Po trzecie, trudno mieć pisarzowi za złe, że do wystarczająco już nasyconego przemocą i agresją świata młodzieży nie wprowadza jeszcze dodatkowych jej elementów w fabule swego opowiadania.

Gratuluję autorce oraz polecam uwadze rodziców. A może nawet dorośli zechcą się przenieść do księstwa Pless 1897?

indeks

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.silesiaprogress.com.

Magdalena

 

 

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: