Przeskocz do treści

5 rzeczy, których nie wiedziałeś o zamku w Pszczynie

6 listopada 2015

Jesteś pewien, że zamek w Pszczynie jest Ci dobrze znany? A wiedziałeś o tym?

  1. Na reprezentacyjnej klatce schodowej zamku, wśród licznych ozdób, wisi gobelin z XVII w., przedstawiający Amazonki żegnające swoich synów udających się na poszukiwania ojców. Jest to dar carycy Katarzyny II dla księcia Friedricha Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless, który był jej kuzynem.
  2. W tejże same klatce schodowej wisi ogromna brązowa lampa, którą da się opuścić za pomocą kołowrotu do samej posadzki.
  3. Sala lustrzana, pomieszczenie wysokości aż dwóch kondygnacji, służyło niegdyś za jadalnię. Dziś odbywają się tam koncerty. Nazwa sali pochodzi od dwóch ogromnych luster, z których każde ma powierzchnię 14m² (czyli powierzchnię przeciętnego pokoju!), umieszczonych naprzeciwko siebie. Zostały one wyprodukowane w Paryżu i przewiezionych do Pszczyny. Wyobraźmy sobie, jak karkołomne było to zadanie w XIX wieku…
  4. Na I piętrze zamku Daisy von Pless miała swoją łazienkę. A w niej między innymi sedes sprowadzony specjalnie z Anglii!
  5. W Jadalni secesyjnej (obecnie na II piętrze muzeum) znajduje się kredens i postument zaprojektowane przez Georga Klimta, brata Gustava Klimta – jednego z najsłynniejszych malarzy europejskich nie tylko swojej epoki, ale w ogóle. Któż nie kojarzy jego obrazów, takich jak np. słynny „Pocałunek”?

pocalunek„Pocałunek” – obraz olejny Gustava Klimta, zaliczany do nurtu secesji wiedeńskiej, powstały w latach 1907-1908. Jeden z najbardziej znanych obrazów malarstwa europejskiego. Brat tej sławy zaprojektował kredens do zamku w Pszczynie!

Magdalena

Reklamy

From → Pszczyna, Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: