Skip to content

Bliźniacze wille, teren byłej kopalni Wawel, Ruda Śląska

3 listopada 2015

W Rudzie Śląskiej, niedaleko kolonii Karol Emanuel stoją dwie bliźniaczo podobne wille. Pokazała je mnie i mężowi kilka lat temu nasza koleżanka pracująca w Rudzie Śląskiej. Pojechaliśmy tam dosłownie na moment. Nie mogłam ich zapomnieć. Ich widok zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Śniły mi się po nocach. Musiałam tam wrócić, aby zobaczyć je jeszcze raz.
Stoją one, jak mówi Google Maps, na terenie byłej Kopalni wawel, w rejonie szybu Walenty. Próbowałam domyślić się ich przeznaczenia za czasów Ballestremów. Sądzę, że członkowie tego rodu nie mieszkali w nich, mieli bowiem inne siedziby. Jedyne, co przychodzi mi na myśl: mogły służyć jako siedziba np. dyrekcji kopalni, wyższych rangą kierowników albo domy dla ważniejszych urzędników zarządzających kopalnią. Na jednej z nich widzimy tabliczkę „DZIAŁ BHP”, pochodzi ona jednak zapewne nie z XIX wieku, lecz z epoki słusznie minionej. Wskazuje na to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu wille mogły być w dobrym stanie technicznym, i znajdowały się w nich biura, w tej konkretnej – dział BHP właśnie.
Drodzy Czytelnicy – zwracam się tutaj szczególnie do rudzian – czy wiecie coś na temat przeszłości tych budynków?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna z willi znajdująca się bliżej zabudowań Śląskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Obie zarośnięte są krzakami i drzewami tak bardzo, że trudno się im przyjrzeć. To na tej willi znajduje się napis „Dział BHP”, co sugeruje że jeszcze nie tak bardzo dawno temu działały tutaj jakieś biura.
Owalne okna, woluty na szczycie, inne detale architektoniczne i ogólna konstrukcja willi do złudzenia przypomina architekturę koloni Karol Emanuel. Przypuszczam, że wille powstały w tym samym czasie, a nawet zostały zaprojektowane przez tego samego architekta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tabliczka, którą można dojrzeć zza zarośli.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stan dachu willi wskazuje na to, że wybuchł tutaj pożar, dach bowiem został najwyraźniej spalony. W zadziwiająco dobrym stanie zachowały się kominy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ozdobny portal wokół drzwi, jak i obramowania okien czy gzymsy, domyślam się że zostały wykonane z szarego piaskowca (lub żółtego, lecz poszarzałego przez lata). Choć mogę się mylić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Druga willa, znajdująca się przy ulicy Szyb Walenty, zachowała się w nieco lepszym stanie. Na tym budynku wisi obecnie informacja, że teren jest na sprzedaż, a jego powierzchnia wynosi 6350 metrów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podobnie jak w poprzedniej, mamy tutaj piękny portal zdobiący wejście i kamienne najprawdopodobniej obramowania okien. Na zdjęciu widać także fragmenty zachowanego płotu.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: