Skip to content

Jest! „Przewodnik po Ligocie i Panewnikach” trafił już w ręce pierwszych czytelników

23 września 2015

W sobotę 19 września obchodziliśmy w Ligocie wielokrotne święto. W ten dzień odbywały się w dzielnicy imprezy z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Miał swoją premierę „Przewodnik po Ligocie i Panewnikach”. Wydany z okazji 655-lecia Ligoty i 435-lecia Panewnik. Swoje 15-lecie obchodziła grupa mażoretek „Akcent” działająca w MDK „Ligota”. Wreszcie, w trakcie konkursu na temat ruchu śpiewaczego w Katowicach dowiedzieliśmy się, że dokładnie 19 września 1909 roku miał miejsce pierwszy Zjazd Śląskich Kół Śpiewaczych na Zadolu.

Zjazd ten odbył się w zgoła innych warunkach politycznych, niż obecne. Jak pisze Adam Łęski w rozdziale „Życie muzyczne” w monografii „Zarys dziejów Ligoty i Panewnik od zarania dziejów do czasów współczesnych” pod red. Grzegorza Płonki: „Pomimo wprowadzenia przez władze niemieckie ustawy językowej z 1908 roku, regulującej publiczne wystąpienia mniejszości narodowych, doszło tutaj do spotkania polskich chórów z kilku śląskich miast”.

Sobotnią imprezę odbywającą się o godzinie 16.00 w MDK „Ligota” rozpoczął koncert Grzegorz Płonka Trio. Zespół wykonał m. in. pieśni ze zbioru Juliusza Rogera. Potem zaśpiewali Mali Ligocianie, w przepięknych nowych strojach ludowych z ziemi pszczyńskiej. Uszyła je pani z Chorzowa, naukowo zajmująca się tematyką śląskich strojów, a sfinansowała Rada Jednostki Pomocniczej nr 6 Ligota-Panewniki oraz prywatni sponsorzy.
Następnie przyszedł ten moment, na który czekałam najbardziej. Premiera przewodnika i wręczenie go nauczycielom i uczniom szkół, które przy nim pracowały.
Na razie wyszło 1000 egzemplarzy przewodnika. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem, i mamy nadzieję, że po wyczerpaniu się nakładu miasto Katowice przydzieli finanse na dodruk. O tym, jak narodził się pomysł przewodnika można przeczytać w poprzednim poście.
Po uroczystym wręczeniu przewodników, pani Grażyna Niewiadomska opowiedziała o ty m, jak wprowadziła Europejskie Dni Dziedzictwa do Ligoty. Pani Maria Nieć, prowadząca zespół Małych Ligocian w Szkole Podstawowej nr 34.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grzegorz Płonka podczas sobotniego koncertu.

ligota1

Grzegorz Płonka Trio w składzie (od lewej): Ireneusz Osiecki, Grzegorz Płonka i Piotr Pinkawa.
Zdjęcie jest własnością Miejskiego Domu Kultury „Ligota”. Dziękuję za możliwość jego udostępnienia.

ligota2

Mali Ligocianie w nowych strojach.
Zdjęcie jest własnością Miejskiego Domu Kultury „Ligota”. Dziękuję za możliwość jego udostępnienia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okładka „Przewodnika po Ligocie i Panewnikach”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tylna okładka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I jedna z łam.

Magdalena

Reklamy
One Comment
  1. Elwira permalink

    Serdeczne gratulacje. Inspirująca inicjatyw. powodzenie przy dalszych projektach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: