Skip to content

Grodzisko w Sopocie. Archeologia nieopodal plaży

8 sierpnia 2015

Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, to jedno z najciekawszych muzeów, jakie odwiedziłam w ostatnim czasie. Znajduje się ono w zasadzie w ścisłym centrum Sopotu. Można do niego dojść bądź ulicą Haffnera (boczna od Monte Cassino, zwanej lepiej pod nazwą „Monciak”, mniej więcej w połowie), albo iść sobie spacerem obok plaży, tylko spytać się ludzi gdzie skręcić, bo w tym przypadku w pewnym momencie trzeba wejść pomiędzy przedwojenne wille i znaleźć to miejsce, ale nie jest to szczególnie trudne.

Muzeum składa się z dwóch części: budynku z ekspozycjami i zrekonstruowanego grodziska.

Budynek muzeum znajduje się nad małym jeziorkiem, w którym pływają sobie ptaki. Pomostem przechodzi się nad nim w stronę grodziska. Tuż za tylnym wyjściem nad jeziorko w kierunku grodziska jest kilka krzeseł i stolik, można usiąść. W naszym przypadku było to zbawienie – byliśmy z wózkiem, takie miejsce znacząco ułatwia sprawę.

Sama wystawa w muzeum składa się z części stałej i czasowej. My trafiliśmy na wystawę czasową zajmującą część holu i piętro, pt. „Komiksowa archeologia”. Jej koncepcja jest tak oryginalna i pomysłowa, że z powodzeniem mogłaby być stałym elementem ekspozycji. Wystawę archeologiczną połączono tutaj z wystawą o Januszu Chriście, autorze komiksów „Kajko i Kokosz”, który większość swojego życia spędził w Sopocie, tutaj tworzył.

W pomieszczeniu na parterze zwiedzamy wystawę archeologiczną. Eksponaty takie jak korale, ostrza, grzebienie i inne, oraz ciekawe rekonstrukcje rysunkowe m. in. wyglądu strojów Słowian Zachodnich, wyglądu średniowiecznego obuwia, metod wytapiana żelaza i inne. Z moich obserwacji wynika, iż większość przedmiotów prezentowanych w muzeum datowanych jest na IX-X wiek.
Pierwsze badania archeologiczne prowadził na terenie grodziska w 1885 r. badacz niemiecki H. Conwentz. Kolejne badania prowadzono w 1934 roku, następne w latach 90. XX wieku, ostatnie w roku 2003. Wyniki badań wskazują na dwie fazy zasiedlenia grodziska: pierwszą od VIII do połowy IX wieku (osada otwarta zabudowana ziemiankami) i drugą od połowy IX wieku (wtedy powstał warowny gród otoczony wałem). Według badaczy grodzisko było osadą strażniczą, której zadaniem było kontrolowanie i obserwacja przybrzeżnego pasa nadmorskiego. O odkryciach można bardziej szczegółowo przeczytać na stronie muzeum.

We fragmencie holu zaczyna się wystawa czasowa „Komiksowa archeologia”. Jej część znajdująca się w holu dotyczy samego Janusza Christy, tutaj znajduje się przeniesione jego stanowisko pracy – biurko, szafka samodzielnie ozdobiona pięknym motywem przez autora, książki, niektóre narzędzia które używał przy tworzeniu komiksów, na przykład farby.

Natomiast na piętrze stworzono coś niepowtarzalnego. Ekspozycja czasowa skomponowana jest z planszy przedstawiających fragmenty z komiksów Janusza Christy, dobrane tak, aby było na nich widać elementy kultury materialnej średniowiecza, np. meble, ozdoby, broń. Każdemu takiemu elementowi towarzyszy krótki opis, natomiast pod planszami znajdują się gabloty z przedmiotami znalezionymi w czasie wykopalisk, czy z reprodukcjami eksponatów.

Janusz Christa rysował swoje komiksy po dokładnych studiach literatury na temat kultury materialnej średniowiecza. Kiedy rysował np. włócznie, robił to na podstawie książek o broni w średniowieczu. Taka ekspozycja jest więc zarazem pomysłowa, jak i jak najbardziej uzasadniona. Wystawę z zainteresowaniem oglądają dzieci, ale także dorośli, często czytelnicy „Kajko i Kokosza” patrzą na nią z ciekawością i radością, wspominając sobie zapewne swoje dawne lektury.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynek muzeum.

SAMSUNG

Ekspozycja w pierwszej sali. Na zdjęciu: łódeczka, zabawka dziecięca datowana na połowę IX – koniec X wieku.
Fot. Paweł Niewiadomski.

IMG_20150605_115856W górnym lewym rogu – grzebienie rogowe, Gdańsk, druga połowa XIII – początek XIV wieku. W lewym dolnym rogu grzebień kościany jednostronny – połowa IX wieku – koniec X wieku.

IMG_20150605_115906Szydła kościane, połowa IX wieku – koniec X wieku.

IMG_20150605_115915Przęśliki gliniane, połowa IX wieku – koniec X wieku.

IMG_20150605_114546Rekonstrukcja rysunkowa przedstawiająca metodę wyrobu paciorków bursztynowych.

IMG_20150605_114617Rekonstrukcja rysunkowa kobiety w ozdobach, na podstawie szkieletu dziewczyny odkrytego na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku kurhanowym w Uniradzach, w powiecie kartuskim.

IMG_20150605_115018Rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego stroju mężczyzny i kobiety u Słowian Zachodnich.

IMG_20150605_114757Odkryte na grodzisku liczne zabytki takie, jak: ceramika, przęśliki gliniane, przedmioty żelazne, kościane i paciorki bursztynowe, świadczą o tym, że rozwijało się tu wiele rzemiosł uprawianych przez jego mieszkańców. Podstawowym zajęciem było garncarstwo – licznie reprezentowane przez niejednokrotnie bogato zdobione naczynia gliniane oraz ich fragmenty. Na zdjęciu: naczynie gliniane zachowane w całości, połowa IX – koniec X wieku.

IMG_20150605_130715Sala na górze – wystawa czasowa „Komiksowa archeologia”. Plansza przedstawiająca fragmenty komiksów Janusza Christy.

IMG_20150605_130909Opis poszczególnych elementów umieszczono na planszach związanych z danymi przedmiotami. Tutaj: meble.

IMG_20150605_130916Fragmenty komiksów, na których autor narysował meble średniowieczne.

IMG_20150605_130703Pod planszami eksponaty. Tutaj: element mebla, XVI-XVII w. i aplikacja XIV-XVIII w.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wejście na teren skansenu archeologicznego zbudowanego na majdanie grodziska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna z chat w skansenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W zagrodzie skansenu hodowane są kozy. Atrakcja dla dzieci, które uwielbiają się bawić ze zwierzętami. I pewnie bardzo często mają ochotę dać tym słodkim stworzeniom coś do jedzenia ale…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

… oczywiście nie wolno tego robić. Czy taki zakaz podziała? My uśmialiśmy się setnie. I nie dokarmialiśmy niczym. Nie i już.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Żarno do rozcierania ziaren zboża na mąkę.

—————————–

Polecam:
Grodzisko w Sopocie. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oficjalna strona muzeum.

Grodzisko Sopot – ciekawy artykuł na blogu „Grodziska – czyli historia nieznana”.

Magdalena

 

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: