Skip to content

Zabrze, teren dawnej Huty Donnersmarcków

2 lipca 2015

Teren dawnej Huty Donnersmarcków w Zabrzu obejmuje spory teren. Z jego całego w tym poście chcę opisać tylko fragment – obejmujący przede wszystkim najbliższe okolice technikum, które działało tutaj po II wojnie światowej. Informacje pozyskałam ze wspomnień dawnego mieszkańca Zabrza.
Huta Donnersmarcków (Donnersmarckhütte) rozpoczęła swoją działalność w 1782 roku, gdy wybudowano wielki piec. Obecnie jej tradycje kontynuuje Huta Zabrze, która jest jednym z głównych producentów urządzeń i maszyn dla hutnictwa, koksownictwa, energetyki. Pod koniec lat 90. prawie wszystkie wydziały zakładu zostały zlikwidowane a na ich terenie powstało w 2003 roku Centrum Handlowe „Platan”. Z parkingu centrum widać niektóre budynku huty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Budynek po lewej stronie zdjęcia to pierwotnie – biblioteka Donnersmarcków, po II wojnie światowej Dom Partii. Odbywały się tam także próby Orkiestry Dętej Huty Zabrze, którą prowadził dyrygent Zygfryd Szweda. Obecnie  w dawnej bibliotece Donnersmarcków przy ul. Park Hutniczy 7 – ma siedzibę Filharmonia Zabrzańska.
W budynku po prawej mieściło się w latach 50. XX w. Technikum Budowy Urządzeń Hutniczych pod nadzorem Ministerstwa Hutnictwa, nazwę zmieniono następnie na Technikum Mechaniczne i zostało ono przejęte pod nadzór Kuratorium Oświaty.
Obecnie w budynku po prawej mieści się oddział Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obok siedziby Filharmonii Zabrzańskiej znajduje się budynek (obecnie wystawiony na sprzedaż), w latach 50. był to internat męski technikum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaraz obok wyremontowanego obiektu wystawionego na sprzedaż, popadający coraz bardziej w ruinę budynek, w którym w latach 50. była sala gimnastyczna Klubu Stal Zabrze, działającego przy Hucie Zabrze. Szczególnie prężną sekcją klubu  była sekcja bokserska. Z sali gimnastycznej mogła z niej korzystać młodzież ucząca się w technikum nieopodal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widok budynku sali gimnastycznej z boku. Pośrodku – zamurowane wejście.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vis a vis budynek dawnego basenu, obecnie pięknie odrestaurowany. Mieści się w nim Cafe Impresja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bramka prowadząca na teren kawiarni, na zdjęciu widoczny ceglany fragment bramy, na której do 1945 roku był metalowy napis „Huettenpark”, następnie napis „Park Hutniczy”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ścianach kawiarni wiszą 3 zdjęcia (moja fotografia – zdaję sobie sprawę – niewyraźna), na których widać, jak wyglądał dawny basen, oraz w jakim stanie był budynek po wojnie. Oczywiście był w stanie opłakanym, i osoby które podjęły się remontu musiały wykonać z całą pewnością tytaniczną wręcz pracę. Aby zaadaptować budynek na inne potrzeby niż basenu, na poziomie podłogi utworzono betonową posadzkę, dawny basen jest piwnicą, a na podwyższeniach na przebieralnie ustawiono kawiarniane stoliki i na tym też poziomie stworzono częściowo także posadzkę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widoczne na starych zdjęciach okna wymieniono na nowe. Schody z piętra to zachowane dawne schody z przebieralni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sklepienie pokryte drewnem i zachowane oryginalne metalowe elementy dachu. Coś pięknego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Małe okna – niegdyś tuż nad ławkami wokół basenu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I te same okna widziane z zewnątrz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prostopadle do budynku dawnego basenu, a obecnie kawiarni, stoi budynek dawnego internatu dla dziewcząt różnych szkół średnich w Zabrzu, obecnie budynek Urzędu Miasta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy podążymy ulicą w stronę parku hutniczego, mijamy budynek, w którym obecnie ma siedzibę Niepubliczne Przedszkole Językowo-Sportowe z Oddziałami Integracyjnymi. Domniemujemy, ale to tylko nasze domysły, że mogła to być pierwotnie willa Donnersmarcków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdobienie w środkowej części fasady willi. Od góry: kaduceusz ze skrzydłami, owinięty dwiema wężami, symbol pokoju i handlu (w mitologii kaduceusz to atrybut przypisywany bogowi Hermesowi, wysłańcowi bogów), koło zębate w kartuszu i głowa kobiety okolone jeszcze mniejszymi motywami, m. in roślinnymi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Naprzeciw dawnego technikum, a obok internatu budynek, który za czasów istnienia tutaj szkoły pełnił funkcje mieszkalną, i przy funkcji tej pozostał do dziś.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Belkowanie pruskie i neogotyckie elementy zdobnicze pod oknami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okna w budynku przy ul. Park Hutniczy 2, dawniej domu kultury, obecnie administracji Teatru Nowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hale Huty Zabrze. W budynku, w którym wyremontowano część widoczną od parkingu centrum handlowego „Platan” odbywała się obróbka skrawaniem.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: