Skip to content

Zagroda Żubrów w Pszczynie 16.06.2015

16 czerwca 2015

Pszczyna to małe i kameralne, i pod kilkoma względami niezwykłe miasteczko. Jednym z tych powodów jest hodowla żubrów, prowadzona nie więcej niż 10-15 minut spacerem od pszczyńskiego rynku. Działa tutaj Pokazowa Zagroda Żubrów, która zajmuje teren 10 hektarów. Wejść na jej teren można za cenę 9 zł dla dorosłych i 6 dla dzieci, BARDZO WAŻNE JEST, ABY ZROBIĆ TO W GODZINACH KARMIENIA! Godziny można sprawdzić tutaj. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym wypadku można żubra w ogóle nie zobaczyć. Chodzą one sobie swobodnie po całym terenie, i podchodzą do paśników, czyli do miejsca w którym mogą być obserwowane przez zwiedzających właśnie w tych godzinach.
A nie zobaczyć byłaby wielka szkoda. W zagrodzie mieszka obecnie kilka żubrów, w tym jeden roczny, i jeden urodzony końcem maja 2015 roku, a więc całkiem jeszcze malutki. Zapewne wkrótce urodzą się kolejne. Słodki to widok, kiedy żubry podchodzą sobie do karmienia, a cielaczek podchodzi także, tylko ssie mleko od mamy.

Skąd w ogóle żubry wzięły się w Pszczynie?
Według informacji, które znalazłam na blogu Erynia w Trasie, cztery osobniki z Puszczy Białowieskiej przysłał do dóbr pszczyńskich car Aleksander II w zamian za miejscowe jelenie. W 1857 roku w Puszczy Białowieskiej żyła rekordowa liczba żubrów – 1898. Ale, co tragiczne, I wojnę światową przetrwało z tej liczby już tylko 9 sztuk! Natomiast w 1919 roku zabito ostatniego „wolnego” żubra. Kiedy żubry białowieskie wytępiono, gatunek przetrwał dzięki pszczyńskim zwierzętom. Po II wojnie światowej w całej Europie przeżyły tylko 103 żubry, w tym, w lasach pszczyńskich prawie 20 (czyli 1/5 całej europejskiej populacji!), ale były one bardzo osłabione i chore. Wtedy stado uratowały żubry z Białowieży, czyli potomstwo tych pszczyńskich. Niezwykły zbieg okoliczności.

W zagrodzie mieszkają także inne zwierzęta. Przepiękne muflony, jelenie, sarny, daniele. Kilka gatunków ptaków. Po terenie zagrody przeznaczonym dla zwiedzających chodzą sobie swobodnie pawie indyjskie.

Do zagrody prowadzi asfaltowa dróżka wokół której rośnie las. Zieleni tutaj co niemiara. Przyjemnie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Żubr podczas karmienia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mały roczny żubrzyk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mały próbuje się najwyraźniej nauczyć, jak kooperować z dorosłymi, żeby też dostać coś do jedzenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkaliśmy w zagrodzie nawet jeża. Stąpał sobie pomiędzy zającami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ssaki europejskie i ptaki zarówno rodzime, jak i egzotyczne można pokazać także dzieciom. Nie jest to specjalnym odkryciem, Pokazowa Zagroda Żubrów jest stałym miejscem wycieczek szkolnych, ale można to także zrobić osobiście w ramach rodzinnego wypadu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tutaj o ile się nie mylę wypoczywają sobie daniele, ale jeżeli nie, proszę mnie poprawić. W każdym razie polecam. Milutkie miejsce.

Magdalena

Reklamy

From → Pszczyna, Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: