Skip to content

Co nowego w Towarzystwie Przyjaciół Ligoty i Panewnik?

22 Maj 2015

W ubiegłym roku odbyło się pierwsze spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Ligoty i Panewnik. Od tej pory spotykaliśmy się co prawda dość rzadko – ze względu na ograniczenia czasowe, jednak Towarzystwo, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego skromny skład, działa prężnie.

Jednym z pierwszych pomysłów, którego realizację uznaliśmy za ważną, było opracowanie przewodnika po Ligocie i Panewnikach we współpracy ze szkołami działającymi na terenie naszych dzielnic. Nieoceniona okazała się tutaj pomoc Rady Jednostki Pomocniczej nr 6 – Ligota-Panewniki, która uchwaliła budżet na ten cel. Uczniowie każdej ze szkół z Ligoty i Panewnik stworzyli pod okiem swoich nauczycieli materiały do przewodnika: teksty i ilustracje. Materiały są na wysokim poziomie, i jestem przekonana, że publikacja będzie cieszyć się zainteresowaniem wśród mieszkańców. Możecie mi wierzyć – po lekturze przewodnika poznacie najmniej nawet znane obiekty z naszych dzielnic, i innym okiem spojrzycie na ulice, którymi przechodzicie codziennie. Ku końcowi mają się prace korektorskie, za które osobiście odpowiadam. To naprawdę sporo pracy, jakże jednak przyjemnej.
Wszystko wskazuje na to, że przewodnik zostanie wydany – zgodnie z planem – wczesną jesienią.

Innym pomysłem, który chcemy zrealizować jest osadzenie kamienia w miejscu historycznej granicy pomiędzy Ligotą a Brynowem, w rejonie skrzyżowania ul. Rolnej z ul. Wodospady. Projekt został zgłoszony do rozpatrzenia w ramach Budżetu Obywatelskiego na Starej Ligocie. Liczymy na jego akceptację i Wasze głosy!

W ubiegłym roku odbyła się wycieczka rowerowa po Ligocie zorganizowana przez nasze Towarzystwo. W tym roku chcemy urządzić coś zupełnie nowego: regularne wycieczki po Ligocie i Panewnikach. Oprowadzanie i opowiadanie o tych obiektach, obok których przechodzimy tak często, a których historii tak często nie znamy wcale, albo bardzo słabo.

Planujemy, po zakończeniu rozpoczętych projektów, rozpocząć nowe, związane m. in. z digitalizacją dokumentów dotyczących historii naszych dzielnic czy z rejestracją wspomnień o Ligocie i Panewnikach.

Tymczasem jutro widzimy się na Święcie Kwitnących Głogów. Do zobaczenia!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Głóg kwitnący na ul. Zagrody. Zdjęcie wykonano 22 maja 2015 r.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: