Skip to content

12 niezwykłych faktów o Polsce Wschodniej

5 marca 2015

Polska, nie tylko wschodnia, potrafi zaskoczyć. Bez zupełnie zbędnych wstępów, zaczynamy:


1. Na zamku w Janowcu działa najmniejszy w Polsce hotel. W hotelu znajduje się tylko… 1 pokój.
Jeżeli jesteś ciekawy, co to za zamek, kliknij tutaj.

2. Pałac Zamoyskich w Kozłówce nie został w czasie II wojny światowej obrabowany ani przez armię niemiecką, ani sowiecką. To się w zasadzie nie zdarzało.
Więcej o tym wspaniałym pałacu przeczytasz tutaj.

3. W Kozłówce, w zabudowaniach zespołu pałacowo-parkowego znajduje się Galeria Socrealizmu. Kolekcja liczy ok. 1600 eksponatów.

4. Cerkiew św. Katarzyny w Siedlcach była wzorowana na Cerkwi Opieki Matki Bożej na Nerli, absolutnie zjawiskowym obiekcie sakralnym w Rosji, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej na temat Siedlec przeczytasz tutaj.

5. W Węgrowie znajduje się owiane licznymi legendami tzw. Lustro Twardowskiego. Jest zawieszone naprzeciw drzwi w zakrystii kościoła parafialnego.
Więcej na temat Węgrowa czytaj tutaj.

6. Pod sowiecką okupacją kościół benedyktynek pw. Wszystkich Świętych w Drohiczynie służył jako… szalet. Choć właściwie znając „kulturę” Armii Czerwonej, trudno się dziwić. Więcej o Drohiczynie czytaj tutaj.

7. Po II wojnie światowej pozostałe na terenie Polski prawosławne siostry nie miały się gdzie podziać. Stworzono dla nich klasztor na Grabarce. Na samym początku nie było im łatwo. Ze względu na brak budynków klasztornych, siostry nocowały w dzwonnicy.
Szerszy opis Grabarki znajduje się pod tym linkiem.

8. W Bielsku Podlaskim działa jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne.
Więcej o Bielsku Podlaskim można przecztać tutaj.

9. Krynki mają specyficzny układ przestrzenny – sześcioboczny rynek z odchodzącymi od niego 12 ulicami. To jedyny taki rynek w Polsce, a jeden z dwóch na świecie. Drugie takie rondo znajduje się ponoć w Paryżu.
Więcej o małych, lecz przeciekawych Krynkach można przeczytać tutaj.

10. Przepiękna dzwonnica bramna  cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Sokółce została zburzona w czasie II wojny światowej pod pretekstem, jakoby ukrywali się w niej partyzanci. Jej rekonstrukcję zainicjowano dopiero w Zrekonstruowano ją dopiero w 2010 roku. Więcej o Sokółce czytaj tutaj.

11. W Tykocinie milioner odbudował zamek. Od zera. Rekonstrukcję budowli poprzedziły 4-letnie badania archeologiczne. Kosztowała ona 12 mln złotych. Zamek można zwiedzać przez 7 dni w tygodniu pod opieką doskonałych przewodników.

12. Na zamku w Tykocinie niegdyś, przez wiele miesięcy, przechowywane było ciało zmarłego Zygmunta II Augusta. W oczekiwaniu na wybór nowego króla.
Więcej o Tykocinie czytaj tutaj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARzeźby górników obok zabudowań pałacu w Kozłówce. Można się poczuć całkiem, jak u siebie na Śląsku.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: