Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Sokółka

1 marca 2015

Do Sokółki przybyliśmy na krótko. Była to już czwarta miejscowość tego dnia, a chcieliśmy dotrzeć jeszcze do Białegostoku.

Gdy zatrzymaliśmy się przed kościołem św. Antoniego, zastał nas deszcz. Na szczęście okazał się chwilowym, letnim deszczykiem, przed którym nawet nie było trzeba szczególnie uciekać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKościół pw. św. Antoniego Padewskiego. Powstałą w latach 1840-1848, w stylu klasycystycznym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATympanon zdobi ogromna, przepiękna mozaika Matki Boskiej Ostrobramskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACerkiew św. Aleksandra Newskiego w Sokółce z dzwonnicą bramną. Została ukończona w 1852 roku, poświęcona rok później. Dzwonnicę oddano do użytku w 1869 roku. Powstała ona, ponieważ – głównie z powodu niedoróbek budowlanych – dzwonów nie dało się zamontować w kopułach cerkwi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKopuły cerkwi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa pierwszym planie dzwonnica bramna. Obiekt ten nie mniej jest okazały od samej cerkwi, i bogato zdobiony. Trudno w to uwierzyć, lecz w czasie okupacji niemieckiej dzwonnica została rozebrana – pod pretekstem, że ukrywają się w niej partyzanci. Jej odbudowę podjęto dopiero w 2010 roku z inicjatywy proboszcza parafii sokólskiej ks. Włodzimierza Misiejuka. 12 września 2011 odbyło się poświęcenie 5 dzwonów i krzyża, które następnie umieszczono na niedokończonej jeszcze dzwonnicy. W 2013, czyli całkiem niedawno, ukończono odbudowę. Choć zrekonstruowana, sprawia wrażenie, jakby stała tutaj od zawsze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMozaika nad przejściem i zdobienia dzwonnicy.

W Sokółce znajdują się jeszcze inne zabytki, np. murowana kapliczka przy zbiegu ul. Grodzieńskiej i Kresowej w z 1906 roku czy dawna drewniana plebania prawosławna na rogu ulic Józefa Piłsudskiego i ks. Piotra Ściegiennego z 1880 roku, jednak nie wszystkie udało się nam zobaczyć, ponieważ spędziliśmy tutaj mało czasu. Tego dnia, po odwiedzeniu już czterech miejscowości, zdążaliśmy jeszcze do Białegostoku, a za nim musieliśmy znaleźć miejsce na nocleg. Ruszamy więc…

Magdalena

Reklamy
2 Komentarze
  1. Sokółkę odwiedziłam, gdy wyjeżdżałam na Białoruś. Bardzo urocza miejscowość:)

Trackbacks & Pingbacks

  1. 12 niezwykłych faktów o Polsce Wschodniej | Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: