Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Bohoniki

28 lutego 2015

Do Bohonik jedziemy drogami i bezdrożami. Drogami gruntowymi, przez las, przez mikroskopijne wsie. Malownicze, przepiękne, z romantycznymi krzyżami obok drogi. Lecz sądzę, że życie w nich nie jest tak bajkowe, jak ich wygląd. Mijamy tiry stojące na głównej szosie, kierujące się na granicę z Białorusią.

Jedziemy zwiedzić meczet w Bohonikach. Obiekt ten został zbudowany prawdopodobnie w 1873 roku, zastąpił wcześniejszy meczet osadników tatarskich, który miał być zlokalizowany w pobliżu zabytkowego cmentarza położonego we wschodniej części wsi, a istniał prawdopodobnie od XVIII w., a być może nawet od XVII wieku.
Meczet w Bohonikach jest architektonicznie dość podobny do tego w Kruszynianach. Jest nieco mniejszy, zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 11,49 m x 8,03 m. Podobnie jak tamten wewnątrz podzielony na dwie części: dla mężczyzn i dla kobiet, posiada jednak jedno wejście. Do osobnych pomieszczeń prowadzą drzwi z korytarzyka wewnątrz meczetu. Budynek pokrywa dach czterospadowy, z jedną wieżą na samym czubku.
W roku 2005 przeszedł remont ścian. Przed remontem pomalowany był, tak jak meczet w Kruszynianach na zielono (obecnie deski ścian są tylko lakierowane). W czasie tego remontu na futrynie drzwi odkryto datę 1873, prawdopodobną datę budowy świątyni.

Wewnątrz, podobnie jak i w Kruszynianach widzimy galerię w części męskiej, podłogi pokryte dywanami, na ścianach głównie mihury (cytaty z Koranu). Część dla kobiet od części dla mężczyzn oddziela podobna ścianka – przepierzenie, z podłużnym otworem zasłoniętym firanką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMeczet w Bohonikach od frontu.
W przeciwieństwie do meczetu w Kruszynianach, ten ma tylko jedno wejście w osi głównej. Wchodzimy nim do korytarzyka – przedsionka, w którym można zostawić obuwie.

SAMSUNGI od boku.
W 2003 roku dach blaszany wymieniono na gontowy, w roku 2005 meczet przeszedł generalny remont ścian, wtedy też zmienił kolor – z zielonego, na naturalną barwę drewna.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWieża meczetu zakończona kopułą ze złotym półksiężycem.

SAMSUNGBrama prowadząca na teren meczetu ma kształt półkolisty i także zdobiona jest półksiężycem. Jest zawsze otwarta.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKamień informujący o statusie meczetu w Bohonikach jako pomnika historii.
Fot. Paweł Niewiadomski.

Zachęceni przez imama udaliśmy się na mały posiłek do restauracji tatarskiej działającej niemal naprzeciwko meczetu. Było warto. Ceny tutaj naprawdę umiarkowane, jedzenie prawdziwie przepyszne. Największym cudem kuchni tatarskiej jakiego tutaj smakowaliśmy jest pierekaczewnik (dwa dolne talerze). Podaje się go w restauracji w Bohonikach w trzech wersjach: z mięsem, z serem albo z jabłkami. Zamówiliśmy jedną porcje z serem, druga z mięsem. Mimo, że od kilku miesięcy nie jem mięsa, skusiłam się na kawałek tej drugiej. Jej smak był po prostu niebiański. Gdyby nie mój wegetarianizm, słowo daję, że mogłabym pochłonąć dowolną ilość tej potrawy, lecz zaspokoiwszy swoją ciekawość poprzestałam na tym małym fragmencie. A naprawdę trudno było się powstrzymać, ponieważ wspaniały ten wypiek był później sprzedawany na rynku w Tykocinie, na który trafiliśmy kolejnego dnia.

SAMSUNGNa zdjęciu widoczne: w lewym górnym rogu – halwa (3 zł/szt.), w prawym górnym rogu czebureki (5 zł/szt.), na dole – pierekaczewniki z serem i z mięsem (6 zł/szt.).
Fot. Paweł Niewiadomski.

Po krótkim posiłku udaliśmy się jeszcze zobaczyć cmentarz muzułmański, położony nieopodal meczetu.

SAMSUNGStatus pomnika historii posiada także cmentarz muzułmański w Bohonikach. Meczety i cmentarze w obu wsiach 22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP zostały uznane za pomnik historii „Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary”.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGMizar w Bohonikach.
Fot. Paweł Niewiadomski.

Zapraszam także do przeczytania postu o Kruszynianach.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: