Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Grabarka

24 lutego 2015

Grabarka to najważniejsze miejsce kultu dla wyznawców prawosławia w Polsce. Góra położona obok wsi o tej samej nazwie. Wyjątkowo ważny punkt nie tylko na sakralnej, ale także turystycznej mapie województwa podlaskiego.
Grabarka to miejsce, które chciałam zobaczyć od dzieciństwa. Raz po raz bowiem pojawiały się w prasie artykuły o tym miejscu.

Owe artykuły przedstawiały Świętą Górę Grabarkę jako miejsce niemal bajkowe, gdzie niebo styka się z ziemią. W każdym z tych artykułów autor opisywał obchodzenie góry na kolanach przez pielgrzymujących tutaj wyznawców prawosławia w Święto Przemienienia Pańskiego.
Na miejscu okazało się, że w tym aspekcie istnieją dwie możliwości:

1. Dziennikarze przesadzają.

2. W czasie Święta Przemienienia Pańskiego, o zmroku, przy blasku dziesiątek świec, panuje tutaj taka atmosfera i bycie tutaj jest tak silnym przeżyciem, że można zapamiętać je do końca życia, a samą Grabarkę wspominać jak przedsionek Raju.

Obie możliwości wydają się równie prawdopodobne. W zwykły letni dzień to sławne miejsce nie robi aż tak piorunującego wrażenia, jak to malują autorzy czytanych przeze mnie artykułów. Co jednak nie zmienia faktu, że jest bardzo, bardzo ciekawe i z całą pewnością warte zobaczenia.

Zanim przyjechaliśmy na Grabarkę miałam też wyobrażenie, że jest to spora góra, na którą wspięcie się będzie wymagało sporego wysiłku (tym bardziej sporego, że w ciąży siły są ograniczone, a pod górę wchodziło mi się już dość ciężko). Mimo to koniecznie chciałam tutaj przyjechać.
Moje obawy okazały się nieuzasadnione. Grabarka to mały pagórek. Samochód zaparkowaliśmy tuż obok wzniesienia. Pomiędzy parkingiem a samą górą znajduje się Święte Źródełko. W dzień upalny idealne, aby posilić się chłodną wodą.
Na samą górę wchodzi się po schodach, a podejście to jest naprawdę łatwe.

Istnieją różne poglądy na to, w jaki sposób Grabarka stała się miejscem kultu. Początki sanktuarium wiąże się z kultem cudownej ikony Chrystusa Zbawiciela, której oddawano cześć już w XIII wieku, z legendą o objawieniu nieznanemu z imienia mieszkańcowi Siemiatycza, który miał usłyszeć w czasie epidemii cholery iż kto uda się na górę z krzyżem, ten dozna uzdrowienia…
Faktem jest, że od wieków ludzie przybywają tutaj z krzyżami wotywnymi, ofiarowywanymi w osobistych intencjach. I tak rośnie na górze las krzyży, robiący tak ogromne wrażenie nie tylko na pielgrzymach, ale i na turystach.

W 1947 roku na Grabarce założono klasztor żeński. W zmienionych po wojnie granicach Polski nie było ani jednego żeńskiego klasztoru prawosławnego, a kilka prawosławnych zakonnic, którym udało się przetrwać w kraju czas wojny, nie miało się gdzie podziać. W 1947 prawosławny biskup białostocki Tymoteusz zaproponował umiejscowienie nowego monasteru na Świętej Górze w pobliżu wsi Grabarka. 25 listopada 1947 monaster oficjalnie erygowano. Siostry nie posiadały jednak wtedy żadnego budynku mieszkalnego. Na Grabarce znajdowała się wtedy tylko cerkiew Przemienienia Pańskiego i nie nadająca się do zamieszkania stróżówka, początkowo siostry nocowały w dzwonnicy starej cerkwi! Dziś sytuacja oczywiście wygląda o wiele lepiej.
Na początku wieku XXI powstał tutaj piękny dom pielgrzyma.

SAMSUNGGóra Grabarka to niewielki pagórek, na który prowadzą schody.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGKrzyże wbite w ziemię przy schodach.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERALas krzyży na wierzchołku góry. Trudno powiedzieć, ile dokładnie krzyży znajduje się tutaj, ponieważ cały czas ich przybywa. Ich liczbę szacuje się na ponad 10 tysięcy.

SAMSUNGCerkiew Przemienienia Pańskiego – główna cerkiew monasteru żeńskiego Świętych Marty i Marii. 
W nocy z 12 na 13 lipca 1990 cerkiew ta została podpalona. Ogień strawił doszczętnie całą świątynię. Spłonął zabytek z XVIII wieku. Ocalał jedynie ewangeliarz oraz dwie ikony – św. Mikołaja i Zbawiciela. Po pożarze natychmiast przystąpiono do odbudowy świątyni w poprzednim kształcie, i dziś możemy podziwiać jej rekonstrukcję.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFragment drzwi cerkwi. Płaskorzeźby przedstawiają św. Piotra i Pawła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa górze znajduje się także prawosławny cmentarz.

Powracając z góry, wypiliśmy jeszcze sporą ilość wody ze świętego źródełka. Zrobiliśmy także spory zapas na drogę – zabraliśmy ją do pustych butelek po wodzie mineralnej. Po czym ruszyliśmy w kierunku kolejnego punktu podróży – Bielska Podlaskiego.

——————–

Polecam:

Panoramiczna wycieczka po Świętej Górze Grabarce

Atrakcje Podlasia – GRABARKA – Święta Góra w Grabarce

Las Krzyży czyli Święta Góra Grabarka – Ruszaj w Drogę! – godzien uwagi, szczegółowy post na temat wyprawy na Grabarkę, zilustrowany wieloma zdjęciami. Szczególnie polecam!

Magdalena

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: