Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Drohiczyn

23 lutego 2015

Drohiczyn. Małe miasteczko w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. Obecnie liczy niewiele ponad 2000 mieszkańców. Jest za to historyczną stolicą Podlasia. Takie miasteczka często kryją skarby. Drohiczyn to bez wątpienia jedno z najbardziej uroczych miejsc, jakie widzieliśmy po drodze.

W XI wieku powstał tutaj gród – na pograniczu rusko-polskim – z ważną komorą celną nad Bugiem. Przez wieki przechodził z rąk do rąk. Prawa miejskie uzyskał w 1498 roku. Od 1520 był stolicą województwa podlaskiego, pozostał nią aż do okresu rozbiorów. Od 1569 miasto zostało włączone do Korony. XVI wiek to okres największego rozkwitu miasta. Skoro na początku XVII w. były w Drohiczynie trzy kościoły, cerkwie unickie i prawosławne oraz cztery klasztory w tym dwa katolickie (franciszkanów i benedyktynek), a także szpital, apteka i szkoła, musiał być znacznym ośrodkiem miejskim. W mieście istniały. Okres pomyślnego rozwoju miasta przerwał Potop szwedzki i związane z nim zniszczenie miasta w 1657 r. W XVIII w. wybudowano istniejące do dzisiaj barokowe kościoły i klasztory. Pozbawiony dawnej świetności handlowej Drohiczyn zasłynął mimo wszystko w tym czasie ze wspaniałych szkół: szkółki prowadzonej przez franciszkanów i jezuickiej szkoły, która w 1747 roku uzyskała rangę kolegium (Collegium Nobilium).

W XIX wieku miasto poważnie podupadło. Do połowy wieku liczba mieszkańców zmalała o połowę; całkowicie zniknęła lewobrzeżna część miasta. Drohiczyn stał się prowincjonalnym miasteczkiem, którym prawdę powiedziawszy jest do dziś. Jednak ma wiele uroku.

SAMSUNGNad Bugiem. Widok na Górę Zamkową.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGCerkiew św. Mikołaja z 1792 roku, w stylu klasycystycznym. Wielka szkoda, bowiem jak niemal wszystkie cerkwie które znajdowały się na naszej trasie, i ta była zamknięta.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFigura Matki Boskiej w dzwonnicy katedry w Drohiczynie. Katedra Trójcy Przenajświętszej z lat 1696–1709 w stylu barokowym ma ciekawą dzwonnicę dobudowaną w 1885 roku.

SAMSUNGWnętrze katedry w Drohiczynie.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w drohiczyńskiej katedrze. Wizyta w tym obiekcie nie była planowana, ojciec święty zapragnął jednak udać się tutaj na chwilę modlitwy. Wywołało to ponoć zamieszanie, ponieważ katedra nie była do tego przygotowana. Dzień był upalny. Służby porządkowe z psami udały się do świątyni, aby sprawdzić ją pod kątem bezpieczeństwa. Zmęczone pracą i upałem psy położyły się jednak ponoć na zimnej posadzce i zupełnie odmówiły posłuszeństwa. Wszystko jednak dobrze się udało, a przebieg wizyty spontanicznego papieża opowiadają przewodnicy jako swoisty rodzaj anegdoty.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKościół franciszkanów pw. Wniebowzięcia NMP. Jak mówi tablica informacyjna -wybudowany w latach 1678-1715. Zaprojektował go o. franciszkanin Kazimierz Kamieński. W latach 1833-1837 zmieniony na cerkiew. W czasie zaborów został zamknięty i zniszczony. W 1929 roku rozpoczęto jego odbudowę. Ponownie zniszczony w czasie II wojny światowej, wyremontowany po wojnie staraniem parafian drohickich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABarokowe wnętrze kościoła franciszkanów. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1682 r. ze składek miejscowej szlachty. Ołtarz główny pochodzi z 1762 roku. Zrekonstruowany po II wojnie światowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAIdąc przez miasto w jednej z bocznych ulic zobaczyliśmy przepiękny zabytek. Bielejący w słońcu kościół benedyktynek pw. Wszystkich Świętych. Pochodzi z lat 1734-1738, wybudowany w stylu późnobarokowym, projektu Jakub Fontana, ufundowany przez Wiktoryna Kuczyńskiego (1668-1737) i Marcina Kuczyńskiego. Został doszczętnie zniszczony przez Szwedów w 1657 roku. Odbudowany w 1659. Obecny kościół konsekrowano w 1744 roku. W 1854 roku władze rosyjskie zamknęły kościół. Odzyskano go w 1918 roku i od 1930 służył jako kościół szkolny. Podczas okupacji rosyjskiej w latach 1939-1941 służył, o zgrozo, jako szalet! W latach okupacji niemieckiej 1941-1944 funkcjonował jako parafialny, ponieważ pozostałe kościoły w Drohiczynie były zniszczone. W 1957 roku objęły go benedyktynki wypędzone z Nieświeża. Wewnątrz kościoła znajdują się trzy rzeźby barokowe, monstrancja z 1780 r., obraz św. Benedykta z pocz. XVII w. i krucyfiks z 1 poł. XVIII w. z niezachowanego barokowego ołtarza głównego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa górnej części fasady widoczne symbole maryjne, a cała fasada zwieńczona jest krzyżem.
Kościół znajduje się na lekkim wzniesieniu, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest niska zabudowa domków jednorodzinnych, co eksponuje go,
tak że jest widoczny z daleka, a w letni, słoneczny dzień, niemal lśni swoim majestatem, mimo swoich – obiektywnie – niewielkich rozmiarów.

Magdalena

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: