Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Starawieś

21 lutego 2015

Piątego dnia wieczorem poszukiwaliśmy gospodarstwa agroturystycznego na nocleg. Pytaliśmy po drodze o takie miejsce, i trafiliśmy całkiem przypadkowo do miejscowości Starawieś niedaleko Węgrowa. Kiedy już w samej miejscowości szukaliśmy gospodarstwa, które nam polecono, zobaczyliśmy niezwykłą budowlę. Mianowicie neogotycki pałac z XVII wieku. Oczywiście rano musieliśmy obejrzeć go bardziej szczegółowo.
Pierwszymi właścicielami posiadłości byli Radziwiłłowie, pierwsza wzmianka o pałacu znajduje się w inwentarzu majętności Janusza Radziwiłła z 1619 roku. Z dokumentów tych wynika, że pałac był jednym z elementów tzw. założenia dworskiego, składającego się ponadto z drewnianego dworku oraz stojących osobno łaźni, kuchni i oficyny a także folwarku. Rezydencja, leżąca na terenie granicznym między Podlasiem a Koroną, miała charakter obronny, otoczona była wzmocnioną basztami palisadą oraz zachowaną do dziś fosą.
Pałac wielokrotnie przebudowywano i modernizowano; największe zmiany przeszedł w latach 40. XIX wieku, kiedy był własnością księcia Sergiusza Golicyna. Wtedy m. in. na elewacji stworzono wizerunki herbów właścicieli, powstał też widoczny na jednym z poniższych zdjęć wykusz, a cały pałac nabrał cech modnego wówczas neogotyckiego zamczyska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGospodarstwo Sopyłówka, w którym spędziliśmy noc. Praktycznie tuż obok znajdował się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami i kapliczką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATą drogą mogłabym przechodzić codziennie.
Prowadzący do pałacu most betonowy zrekonstruowano w latach 90. XX w.

SAMSUNGFosa biegnąca pod mostem prowadzącym do pałacu.
Fot. Paweł Niewiadomski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa ganku zastosowano łuk Tudorów w wejściach. Na jego barierce, jak i elementach dachu krenolaż nawiązujący do budowli średniowiecznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW centralnej części elewacji widać herby właścicieli Starejwsi. Dwa najbardziej okazałe, na maswerkowym tle – Golicynów i Jezierskich, poniżej herby kolejnych rezydentów Starejwsi. Elewacja frontowa została ozdobiona herbami rodowymi przy przebudowie w latach czterdziestych XIX wieku, za czasów księcia Sergiusza Golicyna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHerby i okna – zbliżenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANeogotyckie okna w bocznych ścianach pałacu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWykusz. I ten element został dodany w XIX wieku.

Pałac stanowi obecnie własność Narodowego Banku Polskiego i pełni funkcję ośrodka szkoleniowego NBP.

————————-

Polecam:

NBP: Starawieś – Historia – strona zawiera historią pałacu oraz kilka dawnych zdjęć.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: