Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Siedlce

20 lutego 2015

Piąty dzień podróży, popołudnie. Dzień był wciąż zachmurzony, a nasz namiot wciąż wilgotny po nocy spędzonej na zewnątrz, w mało sprzyjających warunkach atmosferycznych. W samochodzie udało się go finalnie doprowadzić do względnej suchości, co jest bardzo ważne, ponieważ długo trzymany w bagażniku może zapleśnieć, a kolejną noc planowaliśmy spędzić w gospodarstwie agroturystycznym.

Decyzja o odwiedzeniu miasta to kolejny spontaniczny pomysł, i okazał się on wyjątkowo korzystny. W mieście spotkaliśmy najmilszą w świecie panią pracującą w Biurze Informacji Turystycznej. Opowiedziała nam o licznych interesujących miejscach w mieście, z których zobaczyliśmy tylko część. Zostaliśmy sowicie zaopatrzeni w mapkę, foldery o Siedlcach i okolicach. W tymże punkcie spotkaliśmy także dwóch podróżników, członków PTTK, którzy z kolei opowiedzieli nam o licznych wartych odwiedzenia miejscowościach na Podlasiu. Oczywiście wszystkich ich odwiedzić nie było sposobności, za ich radą udaliśmy się jednak do Węgrowa – miasteczka, w którym przechowywane jest legendarne zwierciadło Twardowskiego (o tym w kolejnym poście) i do Drohiczyna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERARatusz miejski w Siedlcach, zwany także „Jackiem”. Jeden z najbardziej okazałych budynków w mieście (późnobarokowo-klasycystyczny). Już na pierwszy rzut oka widać, że mieści się w nim także muzeum. Jest to Muzeum Regionalne w Siedlcach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADach budynku, a konkretnie jego ośmiobocznej wieży zdobi figura Atlasa trzymającego kulę ziemską.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKatedra pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół neogotycki powstały w latach 1906-1912. Odnowiony pod koniec lat 90. XX w.
Katedra znajduje się na szlaku Perły Mazowsza (Siedlce formalnie należą do województwa mazowieckiego).

OLYMPUS DIGITAL CAMERACerkiew Świętej Trójcy w Siedlcach. Sprawia wrażenie odnowionego budynku zabytkowego, ale nim nie jest – to obiekt dość nowy, jego budowę rozpoczęto w 1984 roku. Została zbudowana na wzór Cerkwi Opieki Matki Bożej na Nerli, absolutnie zjawiskowego budynku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,  może stąd skojarzenia z dawną architekturą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADzwonnica obok cerkwi powstałą w 2013 roku, wtedy też pozłocono kopułę świątyni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJeden z budynków, który nas zachwycił. Niestety nie pamiętam nazwy ulicy, przy której się znajduje. Siedlczanie, pomożecie?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFronton budynku wypełniony płaskorzeźbami. Domyślam się, że kobieta symbolizuje Ziemię lub boginię urodzaju, obok niej rolnicy po zbiorach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPałac Ogińskich z XVIII wieku. Wybudowany przez Kazimierza Czartoryskiego przed 1730 rokiem, został w 1775 roku odziedziczony przez Aleksandrę Ogińską, która zleciła przebudowę pałacu w latach 1779-1781. Nabrał on wtedy charakteru klasycznego, i była to pierwszy na ziemiach polskich budowla zawierająca motyw portyku kolumnowego.

Magdalena

Reklamy
3 Komentarze
  1. Tarjeri permalink

    Ciężko stwierdzić na 100 proc. przy tak małym fragmencie, ale to prawdopodobnie budynek kurii biskupiej przy Piłsudskiego, głównej ulicy miasta.

Trackbacks & Pingbacks

  1. 12 niezwykłych faktów o Polsce Wschodniej | Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: