Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Biała Podlaska

19 lutego 2015

Biała Podlaska przywitała nas deszczowo. Podobnie jak w przypadku Puław, odbiór tego miasta był nieco zakłócony szarością i koniecznością chronienia się pod nieprzemakalną odzieżą.

Biała Podlaska była od 1594 roku w posiadaniu Radziwiłłów, i z tym rodem jest głównie kojarzona. Zakupu miasta dokonał Mikołaj Radziwiłł (zwany „Sierotką”), jednak swoim nabytkiem nie przejmował się zbytnio, w przeciwieństwie do swojego syna, Aleksandra. Dla niego były to początkowo jedyne włości, uczynił z nich zatem Hrabstwo Bialskie i zarządził budowę godnej rezydencji.

Białą upodobała sobie Katarzyna Radziwiłłowa, siostra Jana III Sobieskiego i synowa Aleksandra, która po zniszczeniach wojny północnej i śmierci męża Karola Stanisława I w 1719 r., przez prawie 30 lat zarządzała Białą samodzielnie.

SAMSUNGKościół św. Anny, najcenniejszy zabytek sakralny Białej Podlaskiej. Świątynia w obecnym kształcie została zbudowana w latach 1597-1602. W XVII wieku dodano dwie kaplice, przez co kościół uzyskał rozplanowanie krzyżowe.
Najciekawszym fragmentem wnętrza jest kaplica św. Jana Kantego, dobudowana w latach 70. XVII w. z fundacji wyżej wspomnianej Anny z Sobieskich Radziwiłłowej. Niestety nie mogliśmy jej zobaczyć, ponieważ otwarty był jedynie przedsionek kościoła.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGPomnik św. Michała Archanioła znajdujący się na tyłach ciekawej, drewnianej plebanii. Św. Michał, który pojawia się na bialskich pieczęciach od połowy XVII w. to wspomnienie po Michale Kazimierzu Radziwille. Pomnik został zaprojektowany przez Stanisława Ulatowskiego; stanął tutaj w 1981 roku.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGNieopodal kościoła, po drugiej stronie ulicy Warszawskiej znajduje się zespół zamkowy Radziwiłłów.
Budowę zamku rozpoczęto w 1622 roku w miejscu siedziby dawniejszych właścicieli miasta. Na zdjęciu widoczna barokowa brama i wieża bramna (niegdyś poprzedzone fosą). Obecnie w sześciokondygnacyjnej wieży mieści się Muzeum Południowego Podlasia.
W zamkowych oficynach – wschodniej i zachodniej, działają odpowiednio: Biblioteka Miejska i Miejski Ośrodek Kultury.

SAMSUNGZamek widziany od strony parku.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGOficyna zamkowa – widok od strony parku.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGAby na moment schronić się przed deszczem i ogrzać, wstąpiliśmy do Pizzerii Osjan przy rynku. Podaje się tutaj – ponoć wyborne – niepasteryzowane i niefiltrowane piwo z lokalnego Browaru Osjan. Cóż, muszę wierzyć na słowo. Sama mogę powiedzieć – kawa i pizza były bardzo dobre, lokal godny polecenia.
Fot. oczywiście – Paweł Niewiadomski, który też piwa kosztował.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: