Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Kodeń

18 lutego 2015

Noc przespaliśmy obok domu starszego państwa przy drodze na Kodeń, do którego przybyliśmy piątego dnia wyprawy. Sprowadziła nas do Kodnia oczywiście sława tutejszego sanktuarium.

Kodeń – obecnie wieś w województwie lubelskim, aż do 1863 roku miała prawa miejskie, odebrane karnie po upadku powstania styczniowego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKościół św. Anny, sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.
Kiedy przyjechaliśmy tutaj, słynący cudami obraz zasłonięty był przesłoną, nie udało nam się go więc zobaczyć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANieco zrekompensowała nam ten fakt mozaika nad wejściem do sanktuarium, misterna i piękna.
Obraz jest malarską kopią rzeźby Matki Bożej z Guadalupe w Hiszpanii.
Obraz został koronowany w 1723 roku. Był to trzeci obraz koronowany na ziemiach Rzeczypospolitej, po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej i obrazie Matki Bożej Trockiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZbliżenie na mozaikę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFigura Mikołaja Sapiechy (1581-1644) obok wejścia do kościoła. To za jego sprawą zbudowano kościół św. Anny. Za jego sprawą w Kodniu znalazł się także obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Aczkolwiek w niezbyt chwalebny sposób – został on ukradziony z watykańskiej kaplicy.
Pobożność Mikołaja Sapiechy, katolika w drugim pokoleniu, przyczyniła się do nadania mu przydomka „Pius”. Dla poratowania zdrowia, udał się niegdyś do Rzymu, gdzie zapałał nieodpartą chęcią posiadania rzeczonego obrazu. Gdy papież nie zgodził się mu go podarować, przekupił zakrystianina i wykradł obraz z kaplicy. Obraz sprowadzony do Kodnia wkrótce zasłynął cudami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADzwon z wizerunkiem Matki Boskiej znajdujący się na terenie sanktuarium.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANieopodal sanktuarium, przy ulicy Sławatyckiej – drodze wjazdowej do wsi znajduje się cerkiew św. Michała Archanioła, wybudowana w latach 2001-2007. Niestety była zamknięta, nie dało się zatem zobaczyć jej wyposażenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMozaika nad wejściem do cerkwi. Mozaiki na zewnątrz cerkwi zostały stworzone przez zespół pod kierownictwem Mikołaja Kundela z Równego na Ukrainie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANatomiast tuż obok cerkwi znajduje się Brama Unicka z początku XIX wieku. Brama prowadziła na teren, na którym stała cerkiew unicka pw. św. Michała Archanioła. Brama służyła też jako dzwonnica, w górnej części widać uchwyt trzymający dawniej dzwon.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: