Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Zamość

7 stycznia 2015

Zamość. Nazywany „perłą renesansu”, „miastem arkad” i „Padwą północy”. Absolutnie przepiękny, zachwycający. I jako jedno z największych miast Polski południowo-wschodniej – bardzo dobrze opisany. Nie chciałabym powtarzać tego, co napisały dziesiątki osób przede mną, dziś zatem tylko kilka wrażeń dotyczących miasta i kilka zdjęć.

Zamojskie Stare Miasto, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Całe Stare Miasto jest doskonale utrzymane, odnowione i robi ogromne wrażenie. Miejscami wciąż trwają prace renowacyjne lub rekonstrukcyjne (obecnie rekonstruowane są mury miejskie).

Zamość to miasto wręcz wymarzone do zwiedzania. Posiada ono jednolity i czytelny system oznaczenia zabytków. Na każdym ważniejszym obiekcie znajdziemy estetyczną metalową tabliczkę z opisem danego zabytku. Tak prosta rzecz, lecz tak istotna – podobnego systemu brakuje w przytłaczającej większości polskich miast.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
To także miasto idealne do odpoczynku i relaksu. Jakkolwiek dziwnie może to zabrzmieć, można tutaj odpocząć nawet od typowo miejskiego gwaru. Nie ma tutaj bowiem tłumu turystów, z którym można się zetknąć zwiedzając miejsca być może bardziej popularne, jak Kraków czy Gdańsk. Układ urbanistyczny i otaczające zewsząd piękno tworzą znakomitą przestrzeń i nastrój do spacerów. W Zamościu wyjątkowo wyraźne są także tereny zielone, wśród nich ogromny Park Miejski ze stawem, założony w okresie międzywojennym. Jednym słowem – miasto stworzone wprost dla miłośników historii, dla osób, które kochają zwiedzać miasta, lecz także dla poszukiwaczy spokoju.

Ze wszystkich zabytków Zamościa dla mnie osobiście jednymi z najbardziej zachwycających okazały się kamienice ormiańskie w Rynku Wielkim. Żywe kolory i manierystyczno-barokowe ornamenty tych XVII budynków nie pozwoliły oderwać od nich oczu przez długi, długi czas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKamienica nr 22, zwana Pod Madonną lub Sołtanowska. Widać na niej przebogate zdobienia w stylu manierystycznym i wczesnobarokowym. Najbardziej okazałą ozdobą jest płaskorzeźba Madonny z Dzieciątkiem depczącej smoka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPłaskorzeźba z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem – zbliżenie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKamienica nr 24 – Pod Małżeństwem lub Szafirowa. Na fasadzie widać dwa rzędy fryzu w stylu orientalnym i płaskorzeźbę dwóch postaci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADetale – płaskorzeźba przedstawiająca mężczyznę i kobietę (od niej pochodzi nazwa kamienicy) oraz fragment fryzu z motywem roślinnym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKamienica nr 26 – zwana Pod Aniołem, Pod Lwami lub Bartoszewiczów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJedna z ozdób fasady – Archanioł Gabriel.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: