Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Szczebrzeszyn

6 stycznia 2015

Po krótkiej porannej wizycie w Zwierzyńcu znaleźliśmy się w kolejnym mieście powiatu zamojskiego – w Szczebrzeszynie. Sprowadziło nas tutaj to samo, co i do Pacanowa – literatura. Chrząszcz cieszy się tutaj estymą, choć nie tak przesadną wręcz jak Koziołek Matołek w Pacanowie. Mamy tutaj dwa pomniki chrząszcza – na rynku przed samym ratuszem oraz nad źródełkiem obok jednej z ulic, u podnóża Góry Zamkowej, naprzeciw młyna z początku XX wieku. Jego wizerunek dostrzegliśmy też na jednym ze sklepów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPomnik chrząszcza na rynku (placu Tadeusza Kościuszki) w Szczebrzeszynie. Zaprojektowana przez Zygmunta Jarmuła 2-metrowa figura świerszcza grającego na skrzypcach została odsłonięta w lipcu 2011 roku.

Szczebrzeszyn to jednak nie tylko chrząszcz który brzmi w trzcinie, ale także, a może przede wszystkim nasze ukochane ZABYTKI!
Tuż obok rynku znajduje się barokowy kościół św. Mikołaja z przepiękną bramą wejściową w kształcie trzech łuków, ozdobioną m. in. motywami roślinnymi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKościół św. Mikołaja z XVII w. i fragment bramy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMotyw drzewa zastosowany na bramie wejściowej na teren kościoła.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACo do pomnika chrząszcza stojącego nad źródełkiem naprzeciw zabytkowego młyna – aby do niego dojść, należy kierować się znakiem, a idąc ulicą doń prowadzącą dłuższą chwilę, nie zniechęcać się – on tam będzie. Sami po drodze zaczęliśmy zastanawiać się, czy aby na pewno weszliśmy w dobrą ulicę, zapytaliśmy jakiegoś przechodnia – okazało się, że jak najbardziej. Dotarliśmy do pomnika minutkę później. Nie jest on bardzo wyeksponowany, i gdy mijamy szereg domków absolutnie nic nie wskazuje, że zbliżamy się do celu. Gdy wracaliśmy, o to samo zapytali nas inni zadumani turyści – „czy do chrząszcza tędy”. Właściwie należałoby bardziej wypatrywać młyna, który znajduje się dokładnie naprzeciwko pomnika i jest obiektem znacznie bardziej okazałym.

SAMSUNGMłyn w Szczebrzeszynie.
Fot. Paweł Niewiadomski.

Miasto nosi wyraźne ślady po swoim wielokulturowym i wielowyznaniowym charakterze, który zapewne panował tutaj jeszcze przed wojną. Zachowała się tutaj m. in. cerkiew z XV wieku, synagoga z XVII wieku (nie można jej jednak zwiedzać, ponieważ obecnie działa tam Dom Kultury) oraz cmentarz żydowski.

SAMSUNGSynagoga w Szczebrzeszynie, budynek w stylu późnorenesansowym.  Wewnątrz zachował się Aron ha-kodesz czyli szafa na zwoje Tory, oraz drobne fragmenty polichromii ściennych.
Synagoga została wyremontowana w latach 2009-2010.
Fot. Paweł Niewiadomski.

Kirkut w Szczebrzeszynie został założony w XVI wieku. Zniszczony na wojnie, i po wojnie rozkradano macewy na cele budowlane. Mimo wszystko zachował się w stosunkowo dobrym stanie w porównaniu do wielu cmentarzy żydowskich w Polsce. Zachowało się około 400 widocznych macew. Według innych źródeł – jest ich aż ok. 3 tysięcy, w tym 500 zinwentaryzowanych.
Cmentarz ma dobrze utrzymane ogrodzenie, i znowuż – w przeciwieństwie do licznych kirkutów – jest otwarty, więc można nań wejść.

SAMSUNGPomnik poświęcony pamięci Żydów szczebrzeszyńskich zamordowanych podczas II wojny światowej.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGNiektóre z zachowanych macew.
Fot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGSzczebrzeszyn posiada jeszcze jeden wyjątkowy zabytek – najstarszą murowaną cerkiew w Polsce. Cerkiew Zaśnięcia NMP powstała w 1560 roku. Jest zamknięta, nie można zatem zobaczyć XVI i XVII wiecznych fresków . Wielka szkoda.
Fot. Paweł Niewiadomski.

Ze Szczebrzeszyna udajemy się do Zamościa. I na nim tego dnia wcale nie skończymy. Ale o tym jutro i pojutrze…

Magdalena

Reklamy
2 Komentarze
  1. Rafal permalink

    Ciekawe dlaczego prawie wszyscy nazywają świerszcza chrząszczem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: