Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Zwierzyniec

5 stycznia 2015

W drugim dniu zwiedzania, a trzecim w podróży (18 sierpnia) zaczęliśmy od wizyty w jednym z miejsc, które przed wyjazdem fascynowały mnie najbardziej: Zwierzyńca z kościołem na wyspie. Jego zdjęcia w sieci wyglądały wręcz zjawiskowo, a sam fakt, że został postawiony na wyspie tworzy wokół tego obiektu pewien rodzaj magicznej aury.

Nie zawiodłam się. Zwierzyniec warto odwiedzić dla tego jednego zabytku.

Kościół „na wodzie” pw. św. Jana Nepomucena został zbudowany w latach 1741-1747 jako kaplica dworska Zamojskich. Już w 1741 roku za zgodą papieża Benedykta XIV odprawiono tutaj pierwszą mszę świętą.
Architekt Giovani Columbani zaprojektował go w nietypowy sposób. Budynek ma 9-osiową fasadę i budzi skojarzenia z architekturą pałacową.
Został zbudowany na jednej z czterech sztucznych wysp, po zachodniej stronie drewnianego pałacu rozebranego w pierwszej połowie XIX wieku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADo kościoła na wyspie prowadzi szeroki most żelbetowy powstały w 1963 roku. Wcześniej wchodziło się do niego przez most drewniany. Obiekt, jak widać, na co dzień jest zamknięty, przez bramę wejściową można podejrzeć jednak nieco elementów wystroju i polichromii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFigura Matki Boskiej Anielskiej stojąca przed wejściem na wyspę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACoś, co zaskoczyło nas i zafascynowało zarazem – tuż przed kościołem, po obu stronach mostu stoją kamienne ławy zdobione motywem ryby.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW Zwierzyńcu znaleźliśmy też żywe okazy zwierzyny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANajbliższe otoczenie kościoła to okolica wręcz bajkowa.
Już ulicę dalej znajduje się także doskonale utrzymany park. Miejsce to wymarzone na chwilę relaksu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERADokładnie niemal naprzeciw kościoła stoi budynek dawnego zarządu Ordynacji Zamojskiej (ulica Browarna 1).

SAMSUNG Na tej samej ulicy (Browarna 7) znajduje się jeszcze inny zabytkowy obiekt, budynek browaru w Zwierzyńcu powstały w latach 1805-1806. Z wszelkich informacji wynika, iż wciąż prowadzi w nim część procesu produkcyjnego firma Perła – Browary Lubelskie, choć produkcja nie odbywa się w głównym budynku widocznym na zdjęciu, lecz w tzw. nowym browarze – kompleksie budynków z lat 60., 70. i 80. XX wieku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATuż obok zabudowań browaru, przy ul. Plażowej 1 dostrzegliśmy ciekawą willę zdobioną dekoracją snycerską. To tzw. Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu, dawna willa plenipotentów (zarządców) Ordynacji Zamojskiej, wybudowany w stylu szwajcarskim w latach 1880-1890. Obecnie znajduje się w nim siedziba dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Mąż wydedukował, że ulica plażowa powinna prowadzić do plaży, i jako że pogoda wciąż sprzyjała, postanowiliśmy to sprawdzić. Nie myliliśmy się, po krótkiej chwili dotarliśmy nad jeziorko z plażą, nad którym spędziliśmy około godziny na odpoczynku, korzystając z porannego, lecz całkiem już intensywnego słońca.

SAMSUNGFot. Paweł Niewiadomski.

SAMSUNGCiekawie uformowane korzenie, odsłonięte jak można domniemywać poprzez wymycie piasku.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: