Skip to content

Odkrywając Polskę Wschodnią. Tarnobrzeg

3 stycznia 2015

Po poranku spędzonym w Pacanowie zatrzymaliśmy się na moment nad Jeziorem Tarnobrzeskim, które zobaczyliśmy po drodze. Pogoda tego dnia (17 sierpnia) była wystarczająco dobra, aby można było skorzystać z kąpieli.

SAMSUNG

Jezioro Tarnobrzeskie to sztuczny zbiornik wodny utworzony w 2009 roku poprzez zalanie wodą z pobliskiej Wisły wyrobiska górniczego powstałego po odkrywkowej kopalni siarki.
Wcześniej znane było pod nazwą Jezioro Machowskie albo Zalew Machowski (od dawnej wsi Machów, obecnie dzielnicy Tarnobrzega). W 2013 roku zbiornikowi nadano oficjalną nazwę Jezioro Tarnobrzeskie.

W samym mieście spędziliśmy naprawdę moment i nie ma co ukrywać – zobaczyliśmy tylko ścisłe centrum, konkretnie okolice placu Bartosza Głowackiego. Ten główny plac miejski niestety nie zachwyca. Stare kamienice, w większości odnowione, zaatakowane są popularną chorobą – mnogością szyldów i reklam zupełnie nie pasujących estetyką do ich fasad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPomnik Bartosza Głowackiego na placu jego imienia. Wzniesiony z fundacji społeczeństwa dla uczczenia 110 lecia insurekcji kościuszkowskiej, a zatem w 1904 roku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJedyna bodaj kamienica przy rynku nie zaatakowana „reklamozą”. Na fasadzie ciekawa płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Bożej Dzikowskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWspomniana wyżej płaskorzeźba. Przedstawia Matkę Bożą Dzikowską, której cudowny obraz znajduje się w ołtarzu pobliskiego sanktuarium. Nazwa pochodzi od Dzikowa – dawnej wsi będącej własnością Tarnowskich – rodziny, która ufundowała miasto Tarnobrzeg.
Założony na prawie magdeburskim Tarnobrzeg był de facto przysiółkiem głównej siedziby Tarnowskich, Dzikowa. Starsza, ludniejsza i ważniejsza administracyjnie była także pobliska wieś Miechocin. Ponoć dopiero w XX wieku przyjęła się na dobre nazwa miasta użyta w akcie lokacyjnym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zarazem Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej, zabytkowy barokowy kościół z przylegającym do niego zespołem klasztornym dominikanów znajduje się nieopodal placu Bartosza Głowackiego. Kościół został zbudowany w 1704 roku na miejscu dawnego, drewnianego zespołu kościelno-klasztornego z 1677, w którym znajdował się cudowny obraz Matki Bożej, wcześniej przechowywany w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABelka tęczowa nad wejściem do prezbiterium kościoła. Widać na niej przedstawienie chusty św. Weroniki i Narzędzi Męki Pańskiej. Na belce krucyfiks, obok niego Maryja i św. Jan Apostoł.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAGłówny ołtarz kościoła z cudownym obrazem Matki Bożej Dzikowskiej. Jej wizerunek znajduje się także na witrażu nad bocznym wejściem do kościoła.

Magdalena

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: