Skip to content

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – Razem zmieniamy śląskie

9 grudnia 2014

W samym centrum Katowic, przy dobrze znanej studentom ulicy Bankowej od ponad dwóch lat działa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, biblioteka dwóch śląskich uczelni – Uniwersytetu Ślaskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Niektórzy przejeżdżający ulicą Roździeńskiego porównują rozświetlony od wewnątrz nocą gmach do płynącego okrętu z szeregami drobnych okien. Porównanie to ma swoje uzasadnienie – w bryle CINiBA osadzono 4004 niewielkie okna; gdy nocą przedostaje się przez nie światło, wygląd gmachu może przywodzić marynistyczne skojarzenia.
Wspólny projekt uniwersytetów został zrealizowany przy poważnym dofinansowaniu środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013, i jest jedynym w skali kraju tego typu projektem – wspólną biblioteką dwóch uczelni w mieście.

Nowoczesność i tradycja w rytmie cegieł i piaskowca
Gmach zaprojektowali architekci: Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski, wraz ze współpracownikami: Rafałem Sobierajem, Wojciechem Subalskim i Dariuszem Cypalskim. Prosta w formie bryła o nowoczesnym kształcie nawiązuje do dawnej architektury śląskiej, gmachów użyteczności publicznej i tzw. familoków budowanych bardzo często z cegły. To dlatego kolor fasady ma kolor ceglany, a piaskowiec do jej pokrycia sprowadzono specjalnie z Indii. Rytm okien i płyt kamiennych nawiązuje do równego rytmu cegieł w dawnych śląskich obiektach publicznych i mieszkalnych.

Biblioteka otwarta, każdy mieszkaniec zaproszony
CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową, umożliwiającą gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika. Obok zbiorów tradycyjnych – książek I czasopism drukowanych mamy tutaj m. in. zbiory na płytach CD czy DVD, ale także to, co mniej widoczne dla oka – nieprzebrane wręcz zasoby zbiorów elektronicznych, dostępnych w bazach danych. Czytelnicy mogą korzystać z naukowych czasopism elektronicznych i danych z wielu dziedzin (od chemii, fizyki po filmoznawstwo) na ponad 100 komputerach rozmieszczonych w różnych punktach gmachu: w strefie wolnego dostępu do zbiorów, w czytelni ogólnej, w pracowni komputerowej, czytelni multimedialnej, a nawet w holu biblioteki. Każdy może korzystać także z własnego sprzętu, aby połączyć się z Internetem wystarczy pobrać w Informatorum CINiBA jednorazowe hasło dostępu.
Biblioteka została w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cały budynek zorganizowano w ten sposób, aby poruszanie się na wózku było maksymalnie ułatwione. Zadbano także o potrzeby osób niewidomych i niedowidzących. Jedna z dostępnych kabin pracy indywidualnej jest wyposażona we wszelki potrzebny sprzęt. Mamy tutaj drukarkę breillowską, klawiaturę z powiększonymi kalwiszami, skaner konwertujący zeskanowane pliki do OCR, tak, aby mogły być szybko odczytane przez program syntezy głosu, a także oprogramowanie konwertujące strony internetowe do odczytu przez osoby z dysfunkcjami wzroku, lupę cyfrową i w razie zaistnienia potrzeby – jak i w każdej sytuacji – pomoc dyżurujących bibliotekarzy.
Ze wszystkich zbiorów CINiBA można korzystać na miejscu bez konieczności zapisu do biblioteki. Dla mieszkańców miasta niebędących studentami ważna może być także informacja, iż mogą oni także wypożyczać zbiory do domu. W regulaminie CINiBA zastosowano rzadką w polskich bibliotekach akademickich zasadę – dla osób niebędących studentami ani pracownikami żadnego z uniwersytetów – partnerów projektu – istnieje możliwość założenia konta kaucyjnego, dzięki któremu mogą wypożyczyć do domu 3 książki na okres miesiąca.
CINiBA jest bezustannie wykorzystywana także jako miejscem imprez edukacyjnych, popularyzujących naukę, kulturę czy sztukę, miejscem konferencji, spotkań stowarzyszeń i kół studenckich. Bardzo często tętni życiem do ostatnich minut przed zamknięciem, które następuje o godzinie 20.00. Aż do następnego dnia, do godziny 8.00 rano, gdy w tej niezwykłej książnicy pojawiają się pierwsi spragnieni wiedzy użytkownicy.

IMG_8386Fot. materiały prasowe.

Razem zmieniamy śląskie

W ostatnich latach miasta województwa śląskiego dynamicznie zmieniały swoje oblicze. Nie tylko poprzez spektakularne inwestycje, ale także drobne inicjatywy samych mieszkańców. W wielu miastach działają stowarzyszenia, których członkowie pracują na rzecz swoich miejsc zamieszkania, tworzą się ruchy miejskie. Powstają rady dzielnic – działające na najniższym szczeblu samorządności, na obszarze jednej lub dwóch dzielnic, najbliżej mieszkańców. Sprawdza się idea budżetu obywatelskiego. Podobnych przykładów można wymienić jeszcze wiele, a skoro już o tym mowa…

Drodzy Czytelnicy,
Niejednokrotnie wykazywaliście się wiedzą i pokazaliście, jak bardzo fascynuje Was region, w którym mieszkacie. Teraz nadarza się świetna okazja, aby pokazać swoją kreatywność. Zachęcam Was do udziału w konkursie.

Co trzeba zrobić?
Zastanowić się i wyrazić co rozumiecie pod hasłem „Razem zmieniamy śląskie”? Możecie to namalować, narysować, zaśpiewać, zatańczyć… Jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Z regulaminem konkursu można zapoznać się tutaj.
Zgłoszenia wysyłajcie na adres razemzmieniamyslaskie@gmail.com do 13 grudnia, do godziny 12:00. Na zwycięzców czekają vouchery do sklepów sportowych. 5 nagród będę miała przyjemność przyznać osobiście.
Obok CINiBA biegnie ścieżka rowerowa prowadząca dalej bulwarami Rawy w kierunku kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, może vouchery przydadzą się do doposażenia swojego sprzętu rowerowego?

konkurs

Koniecznie zaglądnijcie także na Facebooka!
facebook.com/slaskiesprawdzasie gdzie znajdziecie szczegółowe informacje o Regionalnym Programie Operacyjnym oraz o miejscach, które wypiękniały lub powstały właśnie dzięki środkom unijnym.

Wpis jest częścią kampanii realizowanej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Magdalena

Reklamy

From → Katowice, Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: