Skip to content

Ebenezer Howard i Giszowiec

29 listopada 2014

Ebenezer Howard urodził się w 1850 roku, wychowywał się w małych miasteczkach w Anglii, jako młodzieniec wyemigrował do Ameryki. Poniósł klęskę jako farmer w Nebrasce. W 1872 roku, rok po wielkim chicagowskim pożarze – przybył do Chicago, gdzie był świadkiem procesu odbudowy miasta.
Podczas lat spędzonych w Ameryce na jego poglądy o tym, jak planowanie miejskie może poprawić jakość życia, wpłynęła lektura Walta Whitmana, Ralpha Waldo-Emersona i amerykańskich utopistów.
W 1898 roku opublikował książkę „Tomorrow: a Peaceful Path to Real Reform” [Jutro: pokojowa ścieżka do rzeczywistych reform], którą potem przedrukowano pod tytułem „Garden Cities of Tomorrow” [Miasta-Ogrody jutra] – i pod tym tytułem jest zdecydowanie bardziej znana.


Trzema magnesami organizacji społecznej były dla niego: miasto, wieś i miasto-wieś. To ostatnie łączyło w sobie najlepsze cechy społeczne i ekonomiczne tych pierwszych, unikając zarazem ich wad. Taki był początek koncepcji Miasta Ogrodów w jego rozmaitych odmianach.
Zgodnie z ideą Miasta-Ogrodu powstało osiedle (obecnie dzielnica) Giszowiec w Katowicach, powstałe w latach 1907-1910 dla pracowników koncernu „Georg von Gieshes Erben”. Budowa osiedla była jak na owe czasy przedsięwzięciem absolutnie pionierskim, odbiegało ono bowiem architekturą i rozwiązaniami urbanistycznymi od typowych osiedli górniczych tego okresu.
Współcześnie zachowane tylko w części po wyburzeniach pod bloki w latach 70. XX wieku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAStara zabudowa Giszowca. Zdjęcie wykonano 22 sierpnia 2010 r.

Na podstawie: Ostatnie dziecko lasu. Richard Louv; [tł. Anna Rogozińska]. Warszawa: Grupa Wydawnicza Relacja, 2014.

Magdalena

Reklamy

From → Katowice

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: