Skip to content

Odkrywając Śląsk po raz pierwszy na planie filmowym! Projekt „O regionie w regionie”

21 marca 2014

Kręcimy film historyczny. A dokładnie – kręcimy cykl filmów dotyczących historii Śląska. Stowarzyszenie Inicjatywa we współpracy z Silesia Schola – stowarzyszeniem działającym na rzecz edukacji regionalnej.

Wasza autorka została zaproszona do zagrania i wypowiedzi w kilku odcinkach, i propozycję tę przyjęła z entuzjazmem.

„W skliankie tiomnogo stiekła…” śpiewałam sobie w głowie absolutnie nieśmiertelną piosenkę „Ja piszu istoriczeskij roman” jeszcze bardziej nieśmiertelnego Bułata Okudżawy przygotowując się do filmu. Ale nie piszę powieści historycznej, tylko wzbierała we mnie coraz większa ekscytacja, gdy przez cały dzień czytałam jedną książkę, aby przygotować się do krótkiej wypowiedzi na temat Daisy von Pless, potem kolejną, aby powiedzieć kilka zdań temat dziewiętnastowiecznych strojów, i gdy kompletowałam sobie kostium do innego odcinka. Takie inicjatywy niesamowicie dodają skrzydeł.

Co to za film?

Projekt „O regionie w regionie”, w ramach którego powstaje film, jest realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa pod nadzorem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Silesia Scholą – Stowarzyszeniem na rzecz edukacji regionalnej.
Jest to projekt realizowany w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działania 9.4 „Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty”.

Po zrealizowaniu będzie dostępny w Internecie i będzie go można wykorzystywać w szkołach do edukacji na temat historii Śląska.

Dlaczego?

Jak pokazują badania „Ja Ślązak, Ja Polak, Ja Europejczyk” przeprowadzone w szkołach gimnazjalnych i średnich województwa śląskiego w ramach programu „Patriotyzm jutra” Narodowego Centrum Kultury, uczniowie zupełnie nie znają historii swego regionu, nie są zakorzenieni w tradycji lokalnej, a wielokulturowość Śląska to dla nich pojęcie nieznane. 90,8% badanych uczniów (z terenu województwa śląskiego) nie było w stanie podać przykładu jakiejkolwiek cenionej postaci z przeszłości Śląska. Podobnie większość (85,9%) uczniów nie potrafiła podać znaczącego wydarzenia z historii regionu. Celem projektu jest poprawa tej niekorzystnej sytuacji i rozbudzenie zainteresowania regionem wśród uczniów. (Dane na podstawie: „O regionie w regionie” [ulotka] 6 s.).

Nie sposób nie poprzeć podobnych działań. Moje dotychczasowe doświadczenia pedagogiczne mówią tylko jedno: uczniowie na Śląsku są zainteresowani swoim regionem (czasem potrzeba im minimum zachęty) i są w stanie przyswoić potężne partie informacji. Potrzebują odpowiednich, inspirujących nauczycieli oraz, oczywiście, dobrych materiałów. Mam szczerą nadzieję, że filmy o historii Śląska, które dla twórców są sporym wyzwaniem, pozwolą młodzieży zyskać cenną wiedzę o swoim dziedzictwie. I że znikną na dobre doświadczenia szkolne, jakie pamiętają pokolenia uczące się w latach powojennych i tuż po transformacji ustrojowej (na ten temat pisałam kiedyś w poście „Na styku kultur”).

Cieszy mnie też, ze odkrywając Śląsk, jego historię, kulturę i specyfikę, mogę w tym pomóc także innym osobom. Może to taki rewanż za to, czego nauczyli mnie mieszkańcy Śląska przez te – prawie już – 10 lat?

stroje_1Muzeum Historii Katowic, mieszkanie zamożnego mieszczaństwa, sypialnia. Przygotowujemy się do wyjścia na bal.
Joanna Dusza z Muzeum w Gliwicach w krynolinie. Ja – ubierana w turniurę.
I schowana za nami Agnieszka Zawada w dziewiętnastowiecznej sukni codziennej z trenem. Wszystkie stroje zostały uszyte przez Joannę Duszę. A każdy składa się z co najmniej kilku elementów. Turniura – z niespełna dziesięciu. Halka i majtki, na halkę gorset (aby łatwiej się go prało), nań koszulka, potem tzw. odwłok osy, potem dopiero „właściwe” elementy samej sukni.
A przecież kiedy panna szła na bal, potrzebne była jeszcze fryzura… Służące naprawdę miały co robić.

stroje_2Wypowiedź na temat strojów dziewiętnastowiecznych arystokracji i zamożnego mieszczaństwa.

stroje_4Słitfocia na fejsa.

magielI w maglu na Nikiszowcu. Ubrane jesteśmy w spódnice, fartuchy i jakle. Joanna wykonuje „prasowanie” (materiały nawinięte na drewniany wałek nie gięły się).

Magdalena

Reklamy

From → Katowice, Różne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: