Skip to content

Rodzina Daisy von Pless. Galeria niezwykłych postaci

20 marca 2014

Rodzina Daisy von Pless to galeria niezwykłych postaci. Matka, babka, a nawet ojciec – zbudowali FitzPatrickom i Cornwallis-Westom opinię oryginałów, a jeżeli nie aż tak dalece – to na pewno osób nietuzinkowych. Wychowana w takiej rodzinie Maria Teresa Olivia po przybyciu na Śląsk zderzyła się z pruskim porządkiem i niepodważalną etykietą, które trudno jej było zaakceptować. Jest to jednak pewne uproszczenie. Przyjrzyjmy się dokładnie tej niezwykłej galerii postaci, z różnych stron.

Jako że na temat rodziny Daisy dałoby się niewątpliwie napisać opasłą księgę, posiłkuję się tutaj swego rodzaju bibliografią – linkami do moich ulubionych blogów: Barbary Borkowy, Bronisławy Jeske-Cybulskiej i Mateusza Mykytyszyna. Odsyłam do niej Czytelników, jako że są one prawdziwą kopalnią wiadomości na tematy związane z księżną, a zgłębianie ich to czysta przyjemność. Uzupełniam je o linki do innych interesujących stron.

Szczególnie polecam także post Mateusza Mykytyszyna pt. Daisy von Pless – potomkini królów – wywód przodków księżnej. Mamy w nim wywód Kolegium Heraldycznego, które dokumentowało rodowód zubożałych Westów przed małżeństwem Daisy z Hansem Heinrichem Hochbergiem.

Temat rodzinnych powiązań Daisy chcę jeszcze kontynuować w kolejnych postach.

westDaisy z siostrą Shelagh jako małe dziewczynki.

Dziadkowie

Od strony matki:

Olivia FitzPatrick, córka Thomasa Tayloura, 2. markiza Headfort.

Babcia Olivia

Reverend Frederick

Od strony ojca:

Theresa Whitby, córka Johna Whitby i Mary Anne Theresa Symonds, dziedziczki fortuny admirała Williama Cornwallisa.

Federick Richard West, syn Fredericka Westa, młodszego syna Johna Westa, 2. hrabiego De La Warr.

Rodzice

Mary Adelaide Virginia Eupatoria Cornwallis-West, z domu FitzPatrick (1858 – 21 lipca 1920), znana jako Patsy. Urodzona w irlandzkiej rodzinie arystokratycznej, córka Reverenda Fredericka i Lady Olivii FitzPatrick – córki Thomasa Tayloura, 2. markiza Headfort.
Jej matka bezskutecznie próbowała uwieść księcia Alberta (męża królowej Wiktorii!), a sama Patsy w wieku 16 lat została kochanką księcia Walii (późniejszego króla Edwarda VII). Kiedy odkryto ich romans, została wydana za mąż (w 1872 roku) za dwukrotnie starszego od siebie Williama Cornwallis-Westa.
Mary Cornwallis-West zasłynęła miedzy innymi z używania swojego wpływu na księcia Walii aby zaaranżować korzystne małżeństwa swoich dzieci, szczególnie córki Constance Edwiny z hrabią Westminsteru.
W 1915 roku wdała się w romans z młodym żołnierzem, Patrickiem Barrettem, poznanym w szpitalu w Le Touquet. Jej starania o awans kochanka wywołały skandal.
Mary owdowiała w 1917 roku, zmarła trzy lata później.

Mary Cornwallis-West

Niesforny wujek Pat w Książu

Patsy w blasku Srebrnych Godów

William Cornwallis-West (20 marca 1835 – 4 lipca 1917), brytyjski polityk. Jego ojcem był Frederick Richard West, syn Fredericka Westa, młodszego syna Johna Westa, 2. hrabiego De La Warr. Jego matką była natomiast Theresa, córka Johna Whitby i Mary Anne Theresa Symonds, dziedziczki fortuny admirała Williama Cornwallisa.
Przyjął dodatkowe nazwisko Cornwallis przed nazwiskiem West.

Kolekcja Pułkownika Williama Cornwallis-Westa

Panna Miles poluje na męża

Rodzeństwo

George Frederick Myddleton Cornwallis-West (14 listopada 1874 – 1 kwietnia 1951), brytyjski oficer w Scots Guards. Jedyny syn Williama Cornwallis-Westa i Mary z domu FitzPatrick. George Cornwallis-West był znany głównie ze swych znaczących małżeństw: pierwszego z Janette Jerome (9 stycznia 1854 – 29 czerwca 1921), matką Winstona Churchilla, i drugiego – ze znaną aktorką Stellą Campbell, znaną także jako pani Patrick Campbell. George Bernard Shaw ponoć napisał partię Elizy Doolittle w sztuce „Pygmalion” właśnie dla Stelli Campbell.

George Cornwallis-West ożenił się z panią Randolfową Churchill 28 lipca 1900 r., ku przerażeniu synów pani Churchill: Winstona i Johna, którzy byli niemal w wieku swego ojczyma. Właściwie Winston Churchill był jedynie 16 dni młodszy niż George Cornwallis-West.  Jennie Churchill i Cornwallis-West żyli w separacji 1912 roku i rozwiedli się w kwietniu 1914 r. Po rozwodzie pani Churchill wróciła do swojego poprzedniego nazwiska, a George ożenił się 6 kwietnia ze Stellą Campbell. Niestety i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu. W 1940 roku, wtedy już 64-letni George, ożenił się z Georgette Hirsch.
W 1951 roku George, dotknięty od lat chorobą Parkinsona popełnił samobójstwo, nie zostawiając prawowitych potomków.

Do Trzech Razy Sztuka – ostatnia żona brata Georga

Fatalistyczne odczucia Georga

Rozterki brata Georga

Constance Edwina Cornwallis-West (1875-1970), młodsza siostra Daisy, księżnej von Pless, nazywana byłą przez rodzinę i przyjaciół Shelagh. W 1901 roku wyszła za mąż za sąsiada, który był jej pierwszą miłością – Hugh Richarda Artura Grosvenora, II Księcia Westminsteru (1879-1953), znanego jako Bend Or. Takie imię nosił kasztan jego dziadka, który wygrał słynne wyścigi konne w Derby. Ten angielski arystokrata był właścicielem wielkiej ilości nieruchomości i ziemi. Przeliczono, że po odziedziczeniu księstwa w 1899 roku, jego dzienny dochód stanowił równowartość blisko 47 000 dzisiejszych funtów. Wraz z Selagh mieli dwie córki i jednego syna. Shelagh była niestety nie jedyną krewną Daisy, której małżeństwo nie przetrwało… Rozwiodła się z mężem z powodu jego zdrad w 1919 roku, aczkolwiek utrzymywali później dość przyjazne stosunki, dla przykładu będąc razem gospodarzami na debiutanckim balu córki. 14 stycznia 1920 była księżna Westminsteru poślubiła swojego sekretarza, kapitana Jamesa Lewisa. Poznała go w czasie wojny, kiedy był leczony w jej szpitalu w  Le Touquet. Małżonkowie nie mieli dzieci.
Zwróćmy uwagę na to, jak sędziwego wieku dożyła Shelagh!

Constance Lewes

Desperackie błędy Shelagh

Fitz – drugi mąż Shelagh

Nieobecne Siostry

Siostry spotykają Japońskiego Księcia

Siostrzenice Ursula i Mary

Tajemnicza czy frywolna? – opowieść o młodszej siostrze Daisy

The Westminster Tiara Collection: the Chamuet Kokoshnik Tiara with Blue Enamel

Wojenny luksus Shelagh

Mąż

Hans Heinrich XV. Graf von Hochberg, ur. 23 kwietnia 1861 w Pszczynie, zm. 31 stycznia 1938 w Paryżu) – książę von Pless, hrabia von Hochberg, baron zu Fürstenstein. Urodził się 23 kwietnia 1861 roku w Pszczynie. Był pierworodnym synem Jana Henryka XI von Pless i Marii von Kleist.

Jan Henryk XV von Hochberg, III Książę von Pless, baron na Książu (1861 – 1938) – szkic biograficzny dzięki uprzejmości Centrum Europejskiego w Książu

Małżeński romans księcia pszczyńskiego

Pogrzeb Jana Henryka XV von Hochberg, Księcia von Pless – 7 lutego 1938 – Pszczyna

Rozmowy Hansa z dentystą

Dzieci

Córka urodzona 25 lutego 1893 roku. Niestety wkrótce zmarła.

Bezimienna córka Daisy i Hansa of Pless

Hans Heinrich XVII (Hansel) Wilhelm Albert Edward hrabia von Hochberg, baron zu Fürstenstein, IV książę von Pless (ur. 2 lutego 1900 w Berlinie, zm. 26 stycznia 1984 na Londynie). Otrzymał imiona po przodkach – Hans Heinrich, ale wśród najbliższych był nazywany Hanselem.
4 grudnia 1924 roku poślubił w Dreźnie bawarską arystokratkę Marię Katarzynę von Berckheim, córkę hrabiego Klemensa Schönborn-Wiesentheid. Małżeństwo pozostało bezdzietne i rozwiązane za obopólną zgodą po zakończeniu II wojny światowej w 1952 roku.
27 lipca 1958 roku w Londynie zawarł związek małżeński z Mary Elizabeth Minchin, z którą rozwiódł się w 1971 roku. To małżeństwo również pozostało bezdzietne.
W czasie II wojny światowej w armii brytyjskiej w stopniu porucznika.

Hochbergowie pomiędzy Polską, a Niemcami

Skandale Hochbergów

Wspomnienia o Hanselu i … pamiętnikach księżnej Daisy

Alexander (Lexel) Friedrich Wilhelm Georg Konrad Ernst Maximilian hrabia von Hochberg, baron zu Fürstenstein, V książę von Pless (ur. 1 lutego 1905 w Londynie, zm. 22 lutego 1984 na Majorce).
Zmarł 22 lutego 1984 roku. Był tytularnym księciem pszczyńskim przez niecałe 4 tygodnie po śmierci brata Jana Henryka XVII zmarłego również w 1984 roku. Następcą Aleksandra jest bratanek Bolko Hochberg von Pless (ur. 1936).

Alexander Graf von Hochberg, V książę von Pless (1905 – 1984) – mini-biografia dzięki uprzejmości Centrum Europejskiego w Książu

Daisy i jej życie w Monachium

Hochbergowie pomiędzy Polską, a Niemcami

Homo-skandal w Książu i rumuńska narzeczona

Kulisy zerwanych zaręczyn

Lexel, ukochany syn księżnej Daisy

Skandale Hochbergów

Syn Daisy, Warszawa i wielka ucieczka

Bolko Konrad von Hochberg (23 września 1910 – 22 czerwca 1936), najmłodszy syn księżnej. W roku 1936 Bolko poślubił swoją macochę Klotyldę de Silva y Gonzales de Candomo. Bolko i Klotylda mieli dwoje dzieci: córkę Hedwig Marię Daisy, i syna Bolko Konstantina Stanislausa -VI księcia von  Pless, hrabiego von Hochberg. Bolko Konrad zmarł niespodziewanie i w niewyjaśnionych okolicznościach w Pszczynie 22. 06. 1936 r. Wcześniej był aresztowany i przesłuchiwany przez Gestapo.

Bolko Konrad, Graf von Hochberg (1910-1936) – mini-biografia dzięki uprzejmości Centrum Europejskiego w Książu

Bolko von Hochberg: żył krótko, ale jako jedyny przedłużył pszczyńską linię Hochbergów

Pogrzeb hrabiego Bolka von Hochberg – 25 czerwca-1936 – Pszczyna – galeria fotografii

Skandale Hochbergów

Teściowie

Maria von Kleist

Hans Heinrich XI von Pless

Inni powinowaci

Szwagier (mąż siostry Constance Edwiny, znanej jako Shelagh) Hugh Richard Arthur Grosvenor, 2. Książę Westminster (19 marca 1879 – 19 lipca 1953), brytyjski właściciel ziemski, jeden z najbogatszych mężczyzn ówczesnego świata. Syn Victora Grosvenora i Lady Sibell Lumley.
16 lutego 1901 roku poślubił Constance Edwinę Cornwallis-West. Mieli troje dzieci:
– Ursula Mary Olivia Grosvenor (21 lutego 1902 – 1978), wyszła za mąż po raz pierwszy za Williama Patricka Filmer-Sankey w 1924, z którym rozwiodła się w 1940 r. W tym samym roku poślubiła majora Stephena Vernona. Z pierwszym mężem miała dwoje dzieci.: Patricka (który ożenił się z aktorką Josephine Griffin) i Christophera Filmer-Sankey, który zmarł młodo. Jedyne dziecko z drugim mężem także zmarło w młodości.
– Edward George Hugh Grosvenor (1904–1909), zmarły w wieku 4 lat po operacji wyrostka robaczkowego.
– Mary Constance Grosvenor (27 czerwca 1910 – 2000).
26 listopada 1920 r. Hugh został drugim mężem Violet Mary Nelson (1891–1983). Rozwiedli się jednak w 1926 roku. Następnie, 20 lutego 1930 r.  poślubił Loelię Mary Ponsonby (1902–1993). Para nie mogła mieć dzieci i rozwiodła się w 1947 roku po kilku latach separacji. W tym samym roku ożenił się z Anne (Nancy) Winifred Sullivan (1915–2003). Ostatnia żona przeżyła do o dokładnie 50 lat!
Hugh znany był z licznych romansów i obdarowywania kochanek kosztownymi prezentami. Po Coco Chanel zainteresował się Brazylijką Aimée de Heeren, która nie chciała go poślubić; podarował jej kosztowaną biżuterię, która była swego czasu częścią francuskich klejnotów koronnych.
Hugh zmarł w 1953 roku, w wieku 74 lat. Miał dwie córki.
The Duke died in 1953, aged 74, leaving two daughters. Jego tytuły i związaną z nimi posiadłość Westminster odziedziczył jego kuzyn William Grosvenor.

Konrad Edward („Conny“) von Hochberg (1867 – 1934), młodszy brat księcia Jana Henryka XV von Pless i szwagier księżnej Daisy. (Oprócz niego mąż Daisy miał jeszcze jednego młodszego brata oraz brata przyrodniego).

Szwagier Conny i „Piąta Kolumna“

Friedrich Maximilian von Hochberg (3 maja 1868–16 września 1921). Najmłodszy brat męża Daisy.

Friedrich von Hochberg

Potomkowie

Beatrycze – córka Klotyldy i (prawdopodobnie) Hansa Heinricha XV Hochberga. Istnieją podejrzenia, iż może być córką Klotyldy i Bolka, natomiast 68-letni wówczas książę uznał dziecko za swoje.

Hedwig – wnuczka Daisy, córka Klotyldy i Bolka.

Bolko VI Hochberg von Pless, także Bolko Fürst von Hochberg vel von Pless (ur. 1936 w Monachium) – szósty książę pszczyński, ostatni żyjący wnuk księżnej Daisy. Jego rodzicami są Bolko hrabia von Hochberg i Klotylda de Silva y Gonzalez de Candamo. Czyli jednym słowem jest owocem związku syna Daisy z Klotyldą, która była wcześniej jego macochą (głośny skandal, kiedy Hans Heinrich, wcześniej mąż Daisy poślubił młodszą od siebie o kilkadziesiąt lat hiszpańska arystokratkę Klotyldę obiegł całą Europę).
Bolko mieszka na stałe w Monachium, gdzie prowadził firmę komputerową. Obecnie jest seniorem rodziny Hochbergów. Ma jedną córkę – Felicitas. Wobec braku męskiego potomka, wolą księcia Bolka VI jest, aby w przyszłości tytuł odziedziczył jego kuzyn, Peter von Hochberg.
Bolko jest honorowym obywatelem miasta Pszczyny.

 

Felicitas von Hochberg, baronówna na Książu – prawnuczka księżnej Daisy von Pless.

Magdalena

Reklamy

From → Osoby, Pszczyna, Różne

5 Komentarzy
  1. Bardzo starannie zrobiona lista rodziny! Jeden tylko błąd: drugim mężem Constance, siostry księżnej Daisy, był John LEWIS a nie LEWES jak to podaje Wikipedia, a za nią inni. Podkreśliłam to na swoim blogu, więc nie rozumiem dlaczego nastąpił powrót to tej omyłki.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Konkurs – dzieci Daisy von Pless | Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: