Skip to content

Kościół w Borowej Wsi (Mikołów)

29 stycznia 2014

Zaledwie 25-kilometrowa droga z Katowic-Ligoty do Chudowa przyniosła kilka interesujących odkryć. O jednym z nich pisałam w poprzednim poście dotyczącym Starej Kuźni i kapliczki Althammer.

Drugim odkryciem z tej trasy jest drewniany kościół w Borowej Wsi. Drewniany, prawdopodobnie szesnastowieczny budynek został przeniesiony tutaj w 1937 roku z Przyszowic.

Jego historia a także architektura została krótko, lecz dobrze opisana na stronie parafii w Borowej Wsi. Można na niej znaleźć także stare zdjęcia kościoła, jeszcze przed przenosinami, jak i linki do licznych nowych zdjęć elementów wyposażenia świątyni.

borowa2Kościół w Borowej Wsi, przeniesiony w latach 30. XX w. z pobliskich Przyszowic. Znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Powstał prawdopodobnie w 1640 roku.

borowa3Kościół jest orientowany, tzw. zwrócony częścią prezbiterialną (mieszczącą ołtarz główny) na wschód. Otoczony tzw. sobotami, czyli niskimi podcieniami wspartymi na słupach i pokryte jednospadowym dachem.

borowaWyposażenie kościoła w większości barokowe, z ołtarzem głównym zawierającym obraz św. Mikołaja – słabo widoczne na zdjęciu, lecz dobrze opisane na stronie parafii. Mamy tutaj kilka ciekawostek, jak np. figurę św. Barbary z książką (rzadki atrybut tej świętej, przedstawianej najczęściej z mieczem, kielichem i gałązka palmową) czy dwukondygnacyjny chór muzyczny.
Zdjęcia wnętrza lepszej jakości, które można znaleźć w sieci pozwalają stwierdzić, ze polichromię na ścianach obok ołtarza głównego dodano stosunkowo niedawno, bo nie ma jej na poprzednich fotografiach.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: