Skip to content

Stara kapliczka w Starej Kuźni (Ruda Śląska – Halemba)

28 stycznia 2014

W niedzielę 20 stycznia, po drodze do Chudowa, mijaliśmy co najmniej kilka ciekawych obiektów. Interesującą tę trasę będziemy chcieli przejechać jeszcze raz w lecie, tym razem bowiem pogoda nie pozwalała na zbyt długie zatrzymywanie się w każdym miejscu, a gnani też byliśmy ciekawością głównego celu.

Jednym z takich interesujących obiektów jest tzw. kapliczka Althammer w Starej Kuźni, obecnie części Rudy Śląskiej, dzielnicy Halemba.

Na zbiegu ulic: Ligockiej i Kazimierza Pułaskiego, tuż przed zakrętem w Księdza Piotra Skargi i Księcia Józefa Poniatowskiego stoi niezwykłej urody krzyż.

althammer2Fot. Paweł Niewiadomski.

Mimo dostępu do kilku książek o Rudzie śląskiej, nie jestem w stanie znaleźć o nim najmniejszej wzmianki.

Zauroczył mnie szczególnie motywem kwiatowym poprowadzonym pomiędzy podstawą krzyża a wnęką na figurę Matki Boskiej. Na samym środku motywu znajduje się pąk przypominający magnolię. Figura za szybą to współczesna rzeźba drewniana, trudno powiedzieć czy będąca reprodukcją rzeźby pierwotnie tutaj umieszczonej, czy po prostu zapełnia lukę po nieznanej zniszczonej figurze, ale niewątpliwie pasuje tutaj swoją estetyką.

Kapliczkę zabezpiecza, ale też uzupełnia estetyka kutego płotu, powtarzającego motyw kwiatowy. Charakteru nadaje mu arkadowe wygięcie prętu nad trzema pąkami.

althammer1Fot. Paweł Niewiadomski.

Napis na kapliczce określa jedynie miejsce i datę – Althammer 1889 rok, ale wyraźnie widać, że niegdyś liczył pięć dodatkowych linijek, prawdopodobnie fragment jakiejś modlitwy lub prośby o opiekę w języku niemieckim, skutej potem aby zabytki zachować w lepszym stanie…

Nieopodal kapliczki stoi secesyjny budynek starej kuźni (ul. Piotra Skargi 1). Niestety nie wykonaliśmy jego zdjęć, a warto będzie zrobić to w lecie, choćby ze względu na secesyjne okna i motywy na wykuszu (motyw kwiatowy bardzo podobny to tego na kutym ogrodzeniu kapliczki Althammer!). Póki co, zdjęcia obiektu można obejrzeć na innych stronach, np. tutaj.

Może ktoś z Czytelników – rudzian ma dostęp do informacji, co niegdyś głosił napis na krzyżu?

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: