Skip to content

Co zostanie zrobione dla Księstwa?

27 stycznia 2014

Dobiega końca głosowanie na pomysły zgłoszone przez mieszkańców Śląska w „Akcji dla Księstwa„. Jeszcze przez zaledwie kilka dni można na nie głosować na stronie ksiestwopiwne.pl/głosowanie. Konkretnie – do 2 lutego (niedziela) włącznie.

Czas płynie jak zwykle nieubłaganie w tempie zadziwiającym zwłaszcza tych, którzy budzą się w poniedziałek, a zastają piątek…

Pod koniec procesu wyłaniania pomysłów, które uzyskają największe poparcie, postanowiłam wrócić na chwilę do grudnia 2013 r. Wtedy, niewiele ponad miesiąc temu, na długim posiedzeniu wraz ze wszystkimi członkami Rady Księstwa Piwnego wybieraliśmy pomysły, które naszym zdaniem należy poddać pod głosowanie. Wybór był naprawdę trudny. Powiedzenie, że wybór był naprawdę trudny brzmi, jak potwornie wytarty frazes, jak oznajmienie przez kandydatkę na Miss Świata, że pragnie pokoju na świecie i lubi kąpiele w pianie. Ale naprawdę tak było.

Głosując pomysły kierowaliśmy się trzema kryteriami: oryginalnością idei, pilnością realizacji potrzeby oraz tym, jakie korzyści z  realizacji projektu będzie czerpać społeczność lokalna.

Wpłynęły liczne pomysły rewitalizacji podwórek, doposażenia parków lub skwerów, co może świadczyć o tym, że takie właśnie są na Śląsku najpilniejsze potrzeby. Tym trudniejszy był wybór pomiędzy jednym podwórkiem a innym.

Z drugiej strony wpłynęły pomysły nowatorskie, niejednokrotnie (według wiedzy piszącej te słowa) rozwiązań nie stosowanych jeszcze w ogóle na terenie Polski. Większość z nich idealnie spełniała kryterium korzyści dla społeczności lokalnej, poza tym wyraźnie wyróżniała się kreatywnością i wskazywała na fantazję autora. Jednym z pomysłów kreatywnych, które przeszły w głosowaniu członków Rady jest idea „Przypomnianych Bogucic”, zakładająca m.in. zaprojektowanie i stworzenie tablic informacyjnych we wskazanych miejscach ważnych dla dzielnicy. Przyznam, że podobne pomysły chodziły mi po głowie, kiedy nie było jeszcze wiadomo, jakie zostaną zgłoszone przez mieszkańców Śląska. Realizacja np. szlaku filmów o Śląsku, śląskiej literatury, śląskiej secesji, noblistów itp. (obok już istniejących Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego czy Katowickiej Moderny) znacznie ułatwiłaby zwiedzanie miast regionu i pomogło rozpoznawalności interesujących miejsc. Granicą jest tutaj tylko wyobraźnia. Ponadto – projekt podobny do „Przypomnianych Bogucic” mógłby przecież być zrealizowany w zasadzie w każdej dzielnicy większych miast regionu i w mniejszych miejscowościach jako całości.

Niebagatelną rolę podczas grudniowego głosowania odegrał także patriotyzm mikrolokalny. Sama poparłam absolutnie wszystkie pomysły dotyczące w jakikolwiek sposób Ligoty i południowych dzielnic Katowic.

Poparłam także absolutnie wszystkie pomysły zgłoszone z Bytomia. Dlaczego? Ponieważ to niezwykle interesujące miasto, które ma wyjątkowo zły PR. Mimo długiej i barwnej historii, pięknej (acz często zaniedbanej) architektury, znane jest ostatnio głównie z walących się kamienic w dzielnicy Karb, oraz z tego, że na wniosek mieszkańców wiosną 2012 roku został odwołany prezydent miasta oraz Rada Miejska. Medialny wizerunek miasta stwarza wrażenie, jakby było ono zapomniane przez Boga i ludzi. Szczególnie cieszy mnie przejście do ostatniego etapu głosowania pomysłu doposażenia parku w Miechowicach – dzielnicy Bytomia. W tejże dzielnica znajdują się m. in. ruiny zamku Tiele-Wincklerów i szlak Matki Ewy von Tiele-Winckler (1866-1930), której zasługi długo by wymieniać. Mimo atutów Miechowic, w ubiegłym roku słychać było o nich głównie ze względu na rozwiązaną przez prezydenta Bytomia jednostkę pomocniczą rady miasta.
Fatalny wizerunek miasta przełamują nieco m. in autorzy blogów Bytom – hasie, szkło i bele co i Bytom inside, ale do ideału jeszcze długa i żmudna droga.

Dla każdego z pomysłów poddanych pod głosowanie można jednak wymienić szereg powodów, dla których powinien być zrealizowany. Trudno mi jest jednoznacznie kibicować jednemu konkretnemu.

Już niebawem okaże się, który zwyciężył. Zgodnie z przyjętym harmonogramem akcji, 1 marca 2014 r. rozpocznie się realizacja wybranych w głosowaniu projektów. Termin zakończenie prac jest ściśle związany i zależy od charakteru koniecznych do podjęcia prac. Budżet na realizację pomysłów wynosi 200 tysięcy złotych. To od zgłoszonych i wyłonionych w głosowaniu pomysłów zależy czy marka Tyskie zrealizuje jeden, duży projekt czy kilka mniejszych.

Z niecierpliwością czekamy na wyłonienie zwycięzcy.

Zastanówmy się jednak także, co zrobić, jeżeli Wasz (lub popierany przez Was) pomysł nie zwycięży. Mamy kilka możliwości, a głęboko wierzę w to, że zgłoszone w akcji idee nie powinny pójść do szuflady, lecz mogą być zrealizowane w inne sposoby. O tym w kolejnych postach.

Magdalena

glosuj

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: