Skip to content

Karol Korn – nie wszystek umarł

31 lipca 2013

Wielkim architektem był, naprawdę wielkim; najkrócej jego osiągnięcia można ująć w jednym prostym zdaniu: zaprojektował połowę XIX wiecznego Bielska, i jeszcze kilka innych obiektów. Była już o nim mowa w artykułach dotyczących Bielska i Żywca.

Zachowały się rysunki wykonane przez biuro architektoniczne Karola Korna! W ich posiadaniu jest Muzeum Zamkowe w Żywcu. Można zobaczyć je obok innych ciekawych eksponatów, m. in. zdjęć przedstawiających dawne wnętrza zamku, na  ekspozycji stałej.

Fakt to dla autorki zdumiewający, bowiem w kraju zniszczonym przez wojny i komunizm tego typu eksponaty są rzadkim rarytasem. Dokumentacja wielu instytucji została bezpowrotnie stracona, niestety często przez nieświadomość i niedbałość samych pracowników, bądź – o zgrozo – zarządów. Zasłyszawszy wiele smutnych historii, przed eksponatami takimi jak szkic małej architektury w ogrodzie zamkowym w Żywcu staje się w zdumieniu i zachwycie, nie zważając na fakt, że liczne muzea są przecież w posiadaniu przedmiotów pochodzących z czasów przed naszą erą…

Niestety autorka nie ma wiedzy, czy zachowały się szkice obiektów powstałych w Bielsku-Białej. Temat godny jest zgłębienia, tymczasem spacerując po żywieckim parku warto zajrzeć do muzeum zamkowego. Naprawdę warto.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProjekt bramy parkowej, 1929 r.
Projekt bramy oraz lamp przy elektrowni w parku, 1930 r., projekt Karol Korn.
Projekt mostka kamiennego w parku, 1901 r., projekt Emil Irius.
Zdjęcie wykonano 6 sierpnia 2011 roku.

Magdalena

Reklamy
2 Komentarze
  1. daala permalink

    Projekty sygnowane przez K. Korna w książce Ewy Chojeckiej „Architektura i urbanistyka Bielska-Białej 1855-1939”, Katowice 1987.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: