Skip to content

Święto Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym- nadszedł ten dzień

7 kwietnia 2013

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziś (7 kwietnia 2013 r.) odbyło się w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie-Mokrem Święto Ptaków. Licznie przybyły rodziny, dla których przygotowano liczne atrakcje. Wasza autorka wzięła w nim udział z mężem i kuzynem Szymonem.
Po przybyciu wysłuchaliśmy prelekcji dotyczących naturalnie ptaków, m. in. gatunków żyjących w kompleksie stawów rybnych w Zatorze. Po seminariach wypuszczono na wolność dwa wyleczone kosy – będą tutaj miały idealne warunki do życia. Następnie część uczestników udała się na wycieczkę terenową, a część montowała budki lęgowe dla ptaków.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa dziedzińcu niedawno wybudowanego Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego wystawiono budki lęgowe rozmaitych ptaków. O ile budka lęgowa to obiekt dość znany, interesującym elementem były tutaj budki dla pożytecznych owadów! Służą one owadom zapylającym, np. trzmielom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABudki lęgowe wystawione na dziedzińcu wykonali penitencjariusze Zakładu Karnego w Raciborzu wg wskazań i dostarczonych projektów
dr. inż. Jana Dudy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJednym z elementów architektonicznych Centrum Edukacji jest drewniana wieża widokowa. Znajduje się na niej lorneta, dziś można było także pożyczyć lornetki od wolontariuszy obsługujących wydarzenie i obejrzeć okolicę Mikołowa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJedną z najbardziej emocjonujących atrakcji dla starszych dzieci było wykonywanie budek lęgowych. Materiał na budki z logo Święta Ptaków na przedzie przygotowano dla uczestników. Pierwsze budki zmontowali specjalni goście i dyrektor Ogrodu, Paweł Kojs.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABudki takie służą ptakom zarówno do wychowywania potomstwa, jak i do np. spania w zimie. Zaleca się montować je na 4-8 metrach, tak aby drapieżniki (koty, kuny) miały do nich trudniejszy dostęp. Przednia ścianka powinna mieć przynajmniej 4 cm grubości, możliwie 6 cm – w tym celu montuje się tzw. kominek (widoczny na zdjęciu w lewym górnym rogu), aby kuna nie mogła zgiąć łapy w stawie i wyciągnąć jaj lub piskląt. Budki należy też co roku, późną jesienią i zimą czyścić, aby stworzyć miejsce na nowe gniazda i wyeliminować ewentualne pasożyty. To ważne, gdyż w przypadku braku oczyszczenia ptaki będą dobudowywać kolejne „piętra” gniazd, aż dosięgną otworu i będą łatwym celem dla drapieżników. Dlatego też budki powinny się otwierać, np. „na zakładkę”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERABudkę skręcaliśmy wkrętarką z pomocą i pod nadzorem pracowników Ogrodu. Teraz budki można zarejestrować w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, który wysyła informacje jak należy się nią opiekować. I oczywiście czekać na ptaki.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

3 Komentarze
  1. marta permalink

    budki robi się dla owadów zapylających, np. trzmieli 🙂

Trackbacks & Pingbacks

  1. Dzień Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. 6.04.2014 | Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: