Skip to content

Jak na Śląsku obchodzi się Wielkanoc. Boże Groby

29 marca 2013

Liturgia Wielkiego Tygodnia jest na Śląsku przeżywana tradycyjnie i z ogromną pieczołowitością. Sporą liczbę zwyczajów które tutaj przetrwały trudno opisać w jednym artykule. Palenie żuru, mycie nóg mężczyznom przez biskupa w Wielki Czwartek, opolskie kroszonki…

Zajmijmy się dziś tradycją Wielkiego Piątku.

Na terenie Polski silna jest tradycja budowania w kościołach Bożych Grobów. Choć nie jest ona unikatowa dla Śląska, nie jest także zwyczajem powszechnym w kościele katolickim.
Uważa się, że zwyczaj ten rozpowszechnił się m. in. dzięki zakonowi bożogrobców (Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie). Drugim czynnikiem, o którym uważa się że przysłużył się temu zwyczajowi są kaplice Grobów Pańskich zbudowane na Śląsku, m. in. na kalwariach na Górze św. Anny, w Pszowie i Piekarach Śląskich, jak i kopia niszy grobowej Jezusa w Głogówku (obecnie województwo opolskie), ufundowana w 1634 roku przez książęcą rodzinę Oppersdorfów.

grob_glogowekWnętrze kaplicy Grobu Bożego w Głogówku. W tym fragmencie kaplicy, który dla uproszczenia nazwiemy tutaj przedsionkiem, znajduje się niecodzienna, nieco szokująca konstrukcja – spore naczynie z piaskiem, wyraziście sterczą powbijane weń krzyże witając niespodziewających się niczego podróżników. Miejsce to jako żywo przypomina autorce rzeźby Władysława Hasiora, a konkretnie jedną rzeźbę, która natychmiast stanęła jej przed oczami, zaraz po wejściu do kaplicy – „Czarny Krajobraz I – Dzieciom Zamojszczyzny”, powstała w 1974 roku w Zakopanem.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: