Skip to content

Jak na Śląsku obchodzi się Wielkanoc. Niedziela Palmowa w Katowicach-Panewnikach

24 marca 2013

Dwa lata temu pisałam o palmie śląskiej i o jej odmienności od palm święconych w innych regionach Polski. Dziś zobaczmy co dzieje się w Niedzielę Palmową w bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW tym roku Wasza autorka zrezygnowała z jakichkolwiek ozdób. Tradycyjna śląska palma zawiera rośliny zielone oraz bazie. Nigdy farbowane kłosy, trawy czy sztuczne kwiaty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa targu w Katowicach-Ligocie, niemal naprzeciwko bazyliki franciszkanów już od kilku dni sprzedawany jest materiał do wykonania palm, jak i gotowe palemki. Tradycja jest tutaj wciąż żywa, łatwo można znaleźć palmę tego rodzaju, o jakim mówi tradycja. Równie łatwo jednak znaleźć palmę z naleciałościami z m. in. palemek wileńskich. Są one być może ciekawsze wizualnie i bardziej przyciągają wzrok, oddając jednak sprawiedliwość tradycji świecimy palmę zieloną. Czyż nie odznacza się ona spokojną, naturalną urodą?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJednym z najbardziej popularnych materiałów na palmę obok gałęzi drzew iglastych (sosny, jałowca) i barwinka są bazie, czyli kwitnące gałązki wierzbowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERACo roku o godzinie 11.00 odbywa się uroczysta msza z procesją z palmami. Już przed godziną jedenastą plac bazylikowy pełen jest wiernych. Święcących notabene palmy wszelkiego typu, śląskie, wileńskie i mieszane.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKapłan i ministranci wychodzą z krzyżem, za którym po poświęceniu palm podąży procesja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFranciszkanie trzymają liście prawdziwej palmy. Wśród wiernych spotyka się to także, aczkolwiek rzadko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŚwięcenia dokonuje o. Alan Franciszek Rusek, proboszcz parafii św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach.

Zapraszam do przeczytania postu dotyczącego śląskich palm:  Palmy śląskie, z 2011 roku. Wszystkim Czytelnikom życzę miłej, owocnie przeżytej niedzieli.

Magdalena

Reklamy
One Comment

Trackbacks & Pingbacks

  1. Palmy śląskie | Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: