Skip to content

Warsztaty kroszonkarskie w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie

18 marca 2013

W sobotę, 16 marca Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie organizował warsztaty tworzenia ozdób na święta wielkanocne.

Warsztaty tworzenia kroszonek prowadziła p. Irena Kurek, Opolanka, która tworzeniem tych małych dzieł sztuki zajmuje się już około 50 lat.

Zaprezentowała dwie metody wykonywania kroszonek.


Pierwsza polega na wycinaniu wzorów na jajku nożykiem czy też zaostrzonym odpowiednio kawałkiem metalu. Druga – na wytrawianiu wzoru octem na skorupce, za pomocą cienkiego patyczka maczanego w occie. Jajka wcześniej można zafarbować w łupinkach cebuli – na brązowo, w młodym życie – na zielono, a ciekawy efekt koloru niebieskiego daje farbowanie w wywarze z modrej (czerwonej) kapusty. Można też farbować zakupionymi barwnikami spożywczymi, przy czym jak podpowiadają mi bardziej doświadczone osoby – naturalne są lepsze (a jakże; wszystko co naturalne zazwyczaj jest lepsze), gdyż jajka farbowane barwnikami spożywczymi odbarwiają się w dłoniach podczas ozdabiania.

W latach 60. XX wieku w Opolu zaczęła być wytwarzana opolska porcelana, na którą przeniesiono wzory z opolskich kroszonek. Do ręcznego malowania porcelany bardzo często zatrudniano właśnie kroszonkarki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKroszonki wykonane przez Irenę Kurek. Na jajkach kurzych, gęsich, i największa – na strusim. Większość ozdobiona tradycyjnymi wzorami, zajączek to wzór współczesny narysowany przez wnuczkę artystki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAChałupa ze Strzemieszyc. Miejsce, w którym zorganizowano warsztaty. W Górnośląskim Parku Etnograficznym znajduje się sporo obiektów przeniesionych tutaj, a wśród nich oprócz chałup także spichlerze dworskie, chłopskie, budynki szkół, kapliczki i rozmaite budynki gospodarskie.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: