Skip to content

Święto Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

7 marca 2013

W niedzielę 7 kwietnia od godziny 11.00 Śląski Ogród Botaniczny zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków. Bo choć pierwszy kwietnia to dzień powszechnie kojarzony z prima aprilis, jest on od ponad stu lat przypisany właśnie ptakom.

??????????Krzyżówka. Fot. Maja Głowacka.
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.sibg.org.pl.
Kaczka krzyżówka jest, według badań z 2011 roku, ptakiem najliczniej występującym na terenie Polski.

Wolontariusze oraz pracownicy ŚOB już od dłuższego czasu angażują się w działania ornitologiczne, polegające nie tylko na obserwacji skrzydlatych stworzeń, ale przede wszystkim tworząc i chroniąc ich naturalne siedliska. Mikołowski Ogród jest bowiem w głównej mierze ogrodem siedliskowym. Oznacza to, że flora terenu wyjątkowo sprzyja osiedlaniu się ptaków, a rosnące tam czyżnie przyciągają je swoim wielogatunkowym charakterem oraz bogactwem pokarmu. Kwietniowe święto ma na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy na temat ptaków oraz ich naturalnych siedlisk, pokazanie zależności zachodzących pomiędzy działalnością ludzi a życiem ptaków, ma być także zachętą do obserwacji i czerpania radości wynikającej z bliskości nie tylko ptaków, ale wszystkich innych elementów otaczającej nas przyrody.

Ptasie domy

Podczas obchodów Święta Ptaków w specjalnym warsztacie robienia budek lęgowych wszyscy chętni dowiedzą się, jak zaaranżować swoje otoczenie, aby było przyjazne ptakom i jak prawidłowo zrobić budkę lęgową. Takie budki (nie mylić z karmnikami) mogą stać się nie tylko oryginalną ozdobą przydomowych ogrodów, ale przede wszystkim są zaproszeniem dla ptaków, którym umożliwiamy w ten sposób zagnieżdżanie się w naszym otoczeniu. Między innymi o korzyściach wynikających z obecności ptaków w sąsiedztwie domostw będą podczas całego święta mówić edukatorzy ŚOB.

Dla pierwszych trzydziestu rodzin, które zgłoszą się na warsztaty, Ogród przygotował darmowe materiały i narzędzia, które przydadzą się do samodzielnego wykonania takiej właśnie budki podczas niedzielnego święta w godzinach 14-17. Chętne rodziny proszone są o zgłoszenie się na adres w.papiesz@sibg.org.pl.

O godzinie 14 będzie miała miejsce uroczysta inauguracja akcji ŚOB dla ptaków, podczas której zaproszeni goście wykonają własne budki lęgowe. Jednocześnie tego dnia rozpocznie się akcja oficjalnej rejestracji budek w regionie. Karty rejestracyjne będzie można wypełnić osobiście podczas obchodów Dnia Ptaków lub poprzez formularz, który będzie udostępniony na stronie internetowej botanika. Dodatkowo, dzięki uprzejmości dra Jana Dudy, w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB będzie miała miejsce wystawa budek lęgowych rozmaitego typu.

Wspólne czatowanie

Współpracujące ze Śląskim Ogrodem Botanicznym Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przygotowało dla uczestników święta spotkanie ze swoimi działaczami, którzy poprowadzą prelekcje przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Dodatkowo, w ramach działań „OTOP Junior”, najmłodsi będą mogli wziąć aktywny udział w grach i quizach poświęconych ptakom.

To pierwsza taka wizyta OTOP-u w południowej Polsce – organizacji prężnie działającej na rzecz ochrony ptaków oraz edukacji ornitologicznej. Warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji do spotkania z członkami Towarzystwa. Dorosłych oraz dzieci Ogród zaprasza również na obserwacje w czatowni. Na Sośniej Górze zostanie wybudowane specjalne obserwatorium ornitologiczne, gdzie będzie udostępniony profesjonalny sprzęt do obserwacji ptaków.

Będzie rodzinnie

Śląski Ogród Botaniczny przygotował wiele atrakcji dla całych rodzin. Jedną z nich jest rodzinny miniturniej piłki nożnej „Rozwiń Skrzydła z Orłem” pod patronatem i przy współpracy klubu sportowego Orzeł Mokre. Mecz będzie komentowany na żywo, a zwycięska drużyna otrzyma wyjątkowy medal turnieju.

Najmłodsi pod opieką rodziców oraz animatorów będą mogli tradycyjnie korzystać z kącika zabaw, gdzie będą na nich czekały przyjazne ekologiczne zabawki, kolorowanki, rebusy itp. Dla starszych dzieci przygotowane zostały warsztaty edukacyjno-przyrodnicze, polegające na zajęciach manualnych z wykorzystaniem naturalnych technik tworzenia. Młodzież będzie miała możliwość udziału w grze terenowej, której nieodłącznym elementem będą mapy oraz karty obserwacji.

Ogród zaprasza ponadto wszystkich chętnych do wspólnego puszczania latawców. Dla tych, którzy przyniosą własne latające konstrukcje, przygotowano specjalne upominki. Podczas całego święta będzie odbywał się kiermasz ekologicznych produktów spożywczych oraz rękodzieła, na którym będzie można również kupić gotowe budki lęgowe.

Coś dla ciała, coś dla ducha

Podczas obchodów święta nie zabraknie również muzyki i to na wysokim poziomie. Wszystkich, którzy cenią sobie dobre gitarowe brzmienie zapraszamy na koncert Duetu Majerowska, wykonującego m.in. piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej. Nie trzeba również zaprzątać sobie głowy niedzielnym obiadem – na dziedzińcu, w specjalnie zorganizowanej kawiarence będzie można zjeść domowy obiad, posilić się tradycyjnym śląskim kołoczem i napić się wybornej kawy.

Święto Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym odbędzie się niezależnie od pogody. Wszystkich ciekawych tego, jakie jeszcze atrakcje pojawią się w pierwszą niedzielę kwietnia, zapraszamy do siedziby Ogrodu w Mikołowie Mokrem przy ul. Sosnowej 5. Szczegółowe informacje oraz plan wydarzenia niebawem pojawią się na plakatach oraz na stronie http://www.sibg.org.pl.

Autorką artykułu jest Marta Bartosz, stażystka ŚOB.

Śląski Ogród Botaniczny prowadzi na swojej stronie zakładkę dotyczącą świat ekologicznych. Można znaleźć tam informacje dotyczące licznych imprez odbywających się w Ogrodzie: http://www.sibg.org.pl/index.php?id_ogrod=9

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: