Skip to content

KoLiber zbiera rentę społeczną dla księżnej Habsburg. Państwo polskie umywa ręce

3 października 2012

Wczoraj, w dniu śmierci księżnej Habsburg, Wasza autorka dotarła do informacji o dawnej akcji stowarzyszenia, do którego należy. Jej powód był kuriozalny – księżna Habsburg, której rodzinie władze PRL zagrabiły majątek, powróciwszy do swojej ojczyzny pozostawała bez środków do życia!

Na jesień 2004 roku grupa młodzieży skupiona w konserwatywno-liberalnym Stowarzyszeniu Koliber, poruszona artykułem prasowym o złej sytuacji księżnej Marii Krystyny Habsburg, zdecydowała się powołać Społeczny Komitet Ustanowienia Prywatnej Renty Społecznej dla ostatniej przedstawicielki „polskiej linii” Cesarskiej Rodziny Habsburgów JW Księżnej Habsburg.

Członkowie stowarzyszenia zdecydowali zwrócić się do przedstawicieli polskiego społeczeństwa, zarówno tych mieszkających w kraju, jak i za granicą o pomoc w tej inicjatywie.

Super Express pisał owego czasu: „Żenujące chwile przeżywa księżna Maria Krystyna Habsburg (81 lat). Już drugi raz prosi polski rząd o gest łaski i przyznania jej skromnej emerytury. Jej majątek, zagrabiony przez PRL, wart był miliony złotych. Mimo to całe życie poświęciła Polsce, z własnej woli przekazała Polsce kolekcję obrazów, a Polska dziś skąpi jej najskromniejszej emerytury” Tabloid podawał, iż księżna zostawiona sama sobie nie ma z czego żyć…

Stowarzyszenie koLiber wydało oświadczenie:
”Jesteśmy wysoce zaniepokojeni faktem, iż za godną patriotyczną postawę w ciężkich czasach XX wieku, Księżną spotyka ciężki los obojętności. Fakt to tym gorszy, iż władze komunistycznej Polski odebrały Księżnej cały majątek, zaś władze Odrodzonej III RP jego resztki sprzedały czerpiąc nieuzasadnione korzyści z pogwałcenia świętego prawa własności.
W naszym rozumieniu zadośćuczynienie to element zwykłej ludzkiej przyzwoitości, a skoro Władze naszego Państwa nie są w stanie stanąć na wysokości zadania zwracamy się do Polskiego Społeczeństwa o dar serca.
Nie da się tworzyć zrębów demokratycznego i silnego Państwa Polskiego bez szacunku dla własności, dla człowieka i dla Obywatela, niech dar serca Polskiego Społeczeństwa wypełni dług wdzięczności wobec ostatniej przedstawicielki Cesarskiego Rodu Habsburgów dumnej ze swej polskości.
Zwracamy się do Was Rodacy o pomoc, przywróćmy elementarne zasady w życiu społecznym naszego Kraju! Nie pozostajemy obojętni!

Rzecznik Prasowy Stowarzyszenia KoLiber
Miłosz A. Lodowski”

KoLiber informował:

„Informację wysłaliśmy prosząc o patronat honorowy dla akcji m.in. do Ostatniego Prezydenta RP na Uchodźctwie Pana Ryszarda Kaczorowskiego, JE Ks. Kardynała Metropolity Krakowskiego Franciszka Macharskiego, Pana Prezydenta Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, Pana prof. Wojciecha Roszkowskiego  – Przedstawiciela RP w Parlamencie Europejskim.
Pragniemy także poinformować, że nasz komitet wsparli już m.in. swoimi osobami pp. Jacek Żalek – Radny Miasta Białystok, Damian Raczkowski – Wicestarosta Białostocki.
W przypadku braku możliwości przekazania zebranych środków na rzecz JW Księżnej (z przyczyn losowych) Stowarzyszenie KoLiber całość zebranych w wyniku akcji środków przeznaczy na rzecz najstarszego szpitala dziecięcego w Polsce.”

Na rentę społeczną dla ksieżnej składali się m. in. członkowie stowarzyszenia, arystokraci mieszkający w Polsce i zagranicą, radni…

Sprawą zainteresowały się media. Rzecznik KoLibra podczas udzielania wywiadu dla Polityki otrzymał telefon z informacją, iż Marek Belka zdecydował o przyznaniu Księżnej renty. Wtedy też miasto Żywiec podjęło decyzję o rozpoczęciu remontu mieszkania dla ksieżnej w Nowym Zamku. Nie jest to ani pierwszy, ani najpewniej ostatni przypadek, w którym państwo polskie podejmuje działania dopiero pod wpływem tzw. czwartej władzy, czyli mediów. Pozostaje jedynie mieć wątpliwą nadzieję, że podobnie skandalicznych przypadków będzie coraz mniej.
————————————

http://www.tarnow.net.pl/index.php?pokaz=wiadomosc&id=1184

Magdalena

Reklamy

From → Żywiec

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: