Skip to content

Zmarła arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg

2 października 2012

Dzisiaj rano zmarła w Żywcu w wieku 89 lat Maria Krystyna Habsburg, córka arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i Szwedki Alicji Ankarcrony.

Jak podaje prasa, rano księżna doznała lekkiego bólu, zgon nastąpił o godz. 7.35. Pogrzeb planowany jest na przyszły tygodzień. Księżna zostanie pochowana w kaplicy  rodzinnej w żywieckiej konkatedrze, gdzie spoczywają jej dziadkowie i brat.

Maria Krystyna Habsburg urodziła się 8 grudnia 1923 roku w Żywcu jako Maria Krystyna Immaculata Elżbieta Renata Alicja Gabriela Habsburg-Lotaryńska. Jako arystokratka spędziła beztroskie dzieciństwo i młodość na zamku w Żywcu.
Wybuch II wojny światowej zmienił w jej życiu wszystko. Wojna wybuchła w momencie, gdy księżna Krystyna miała rozpocząć nowe życie u boku przeznaczonego dla niej księcia Konstantego Czartoryskiego z Baszkowa, nagle zmieniło się wszystko. Życie księżnej potoczyło się innym torem. Utraciła rodzinny dom, runęły wszystkie plany, nagle znalazła się w innym, niebezpiecznym świecie. W momencie wybuchu wojny rodzina żywieckich Habsburgów była przez Niemców prześladowana, ze względu na zdeklarowaną przez siebie polskość. Arcyksięcia Karola hitlerowcy aresztowali tuż po wybuchu wojny, a zamek został przez nich zajęty i splądrowany. Jakiś czas później książę z całą rodziną został z zamku wyrzucony. W tym momencie księżna Krystyna razem ze swoją matką i rodzeństwem zostali bezdomni i pozbawieni środków do życia. Po zakonczeniu II wojny światowej Maria Krystyna razem z najbliższą rodziną została zmuszona przez władze komunistyczne do wyjazdu z Polski. Kilka lat mieszkała w Szwecji (ojczyźnie matki), później zaś w Szwajcarii . Była bezpaństwowcem.
W 1993 odzyskała polskie obywatelstwo i wróciła na stałe do Polski. W 2001 roku amieszkała w wydzielonym dla niej przez władze Żywca mieszkaniu w Nowym Zamku (dawnej własności rodziny). Jej tułaczka po świecie skończyła się dopiero wtedy, po około 50. latach. Przeżyła wojnę, walczyła z chorobą, postanowiła wstąpić do zakonu, aż wreszcie powróciła do swojego kraju, gdzie, jak mówi „(…) jest wszystko: wspaniałe góry, jeziora, morze, wspaniała roślinność. Za tym wszystkim tęskniłam(…).”

Została serdecznie przyjęta przez lokalne władze i mieszkańców żywiecczyzny, tutaj znalazła prawdziwych przyjaciół i dobrych opiekunów. W 2009 roku księżna zdecydowała się spisać i wydać swoje wspomnienia w postaci książki zatytułowanej „Księżna. Wspomnienia o polskich Habsburgach”. Do powstania tej publikacji przyczynili się panowie Adam Tracz – historyk, nauczyciel, uczący w szkole, którą kończyła księżna oraz Krzysztof Błecha – osobisty lekarz księżnej, jej przyjaciel i powiernik. Wspomnienia księżnej są bogato ilustrowane zdjęciami archiwalnymi z jej zbiorów rodzinnych. Autorzy napisali książkę w formie rozmowy z księżną, która opowiada o swoim dzieciństwie, o tym jak wyglądało życie rodzinne Habsburgów na co dzień i od święta.

Ze względu na pochodzenie z morganatycznego związku nie posiadała prawa do dziedziczenia tronów Habsburgów, nie mając także prawa do zwyczajowych dla Habsburgów tytułów arcyksiążąt cesarskich i książąt królewskich. Na mocy rodzinnego postanowienia była arystokratką z tytułem księżnej von Altenburg.

W grudniu 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jako potomkini księżniczki Anny Hanowerskiej, córki króla Wielkiej Brytanii i elektora Hanoweru Jerzego II, Maria Krystyna Altenburg była ujmowana w liście sukcesji do tronu brytyjskiego (około 2000. pozycji), jednak nie mogłaby objąć tronu ze względu na jej katolickie wyznanie.

Zdjecie pochodzi ze strony: http://www.ksiezna.edu.pl/galeria.html

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://zywiec.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1558411,krotko-zmarla-maria-krystyna-habsburg,id,t.html#de0dfc72039eb941,1,3,5

Dziedziniec Starego Zamku w Żywcu.
Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.mgok.jutrosin.eu/90,spotkanie-z-ksiezna-maria-krystyna-habsburg.html

————————————–

Bibliografia:

„Arcyksieżna Maria Krystyna Habsburg zmarła w Żywcu” Jacek Drost w: Dziennik Zachodni 2 października 2012. Dostępny on-line: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/668723,arcyksiezna-maria-krystyna-habsburg-zmarla-w-zywcu,id,t.html

„Spotkanie z Marią Krystyną Habsburg” Krystyna Konieczna. Dostępny on-line: http://www.mgok.jutrosin.eu/90,spotkanie-z-ksiezna-maria-krystyna-habsburg.html

Magdalena

Reklamy

From → Osoby, Różne, Żywiec

2 Komentarze
  1. Księżna wraz z rodziną musiała opuścić zamek w Żywcu gdy zaczęła się wojna…a zamek ograbili hitlerowcy no, właśnie prawie zupełnie tak samo jak w życiorysie księżnej Daisy von Pless w Książu…takie podobieństwo między losami obu księżnych Obie arystokratki skoligacone z najświetniejszymi rodami w Europie – co nie pomogło w uniknięciu życiowych dramatów…Podoba mi się to, że Obie nie identyfikowały się z Niemcami. SC

  2. Nie wiem, czy w identyfikowaniu się z Niemcami jest coś złego, ale domyślam się, że u autora komentarza nieidentyfikowanie się kogoś z Polakami też może budzić sympatię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: