Skip to content

Perły po drodze do doktora Frankensteina. Otmuchów i Kamieniec Ząbkowicki

17 kwietnia 2012

Wspomnienia z podróży rowerowej do Pragi – część 5, dzień 4.

Jest wtorek, 30 sierpnia 2011 roku. Opuszczamy kolejne miasto i zmierzamy do kolejnego celu – tym razem są nim Ząbkowice Śląskie, zakorzenione w powszechnej świadomości jako Frankenstein. Po drodze odwiedzamy na moment Otmuchów oraz całkiem przypadkowo odkryty – Kamieniec Ząbkowicki, nie owiany co prawda taką sławą jak dawny Frankenstein, lecz nie mniej ciekawy.

Pierwszym przystankiem jest Otmuchów. Tutaj zatrzymujemy się na około godzinę aby odpocząć i zjeść śniadanie. Zerkamy do kościoła i na zamek, przyglądamy się uważne ratuszowi, i pytamy którędy do doktora Frankensteina.

Renesansowy ratusz w Otmuchowie. Prawdopodobnie zbudowany został około 1538 roku, a swój obecny wygląd zawdzięcza odbudowie w 1817 r. Fasadę ratusza zdobi późnorenesansowa dekoracja sgraffitowa, czyli wykonana techniką dekoracyjną malarstwa ściennego, polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje dwu- lub wielobarwny wzór. Technika sgraffito była szczególnie popularna w okresie renesansu przy dekorowaniu fasad obiektów włoskiej architektury.

Na ścianach ratusza zachował się XVI-wieczny zegar słoneczny. Zegar ten często nazywa się „Zegarem Paracelsusa”, ze względu na legendę (mało wiarygodną, ale jakże romantyczną), według której ów słynny medyk miał zawitać do Otmuchowa podczas swoich podróży, i wybawić miasto od zarazy.

Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Otmuchowie.

Potem czeka nas długa droga. Tego dnia przekroczyliśmy kolejną magiczną granicę – województwa opolskiego i dolnośląskiego.
Jedziemy przez drogi, pola i lasy, cel motywuje. Nagle za kolejnym zakrętem ukazuje się nam widok niczym ze średniowiecza – dwie potężne wieże zamczyska wystające spośród drzew. Przemykają przez głowę sceny z „Władcy pierścieni”, „Jabberwocky” i wszystkich filmów o królu Arturze. Zmęczenie daje o sobie znać, pora dnia nie pozwala na dłuższą przerwę, wydobywamy jednak aparaty z czeluści plecaków, nie możemy się powstrzymać aby uwiecznić ten widok.

Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim. Budowla powstała z inicjatywy Marianny Luisy Orańskiej – królewny niderlandzkiej, która po odziedziczeniu ogromnego majątku po swojej matce, królowej Wilhelminie i pomnożeniu go poprzez małżeństwo z synem króla Prus, wybrała Kamieniec jako miejsce dla swojej rodzinnej rezydencji. Spiesząc w odwiedziny do Frankensteina, zajęci bardzo Daisy von Pless która czeka na nas w Książu, przegapiliśmy spotkanie z Marianną Orańską. Tym razem nam wybaczy.

Jako wzorce dla planowanego przedsięwzięcia księżna Marianna wybrała dwa zamki: szkocką siedzibę hrabiego Ripon oraz krzyżacką twierdzę w Malborku. Realizacją projektu i jego urzeczywistnieniem zająć się miał wybitny niemiecki malarz i architekt Karol Fryderyk Schinkel – współtwórca zamku w Kórniku. Dał się on poznać swej przyszłej pracodawczyni stawiając w 1828 roku dla jej męża Albrechta von Hohenzollerna wspaniały pałac przy Lindenstrasse w Berlinie.

Marianna Orańska, pomysłodawczyni zamku w Kamieńcu, uważana za jedną z bardziej nietuzinkowych postaci kobiecych XIX wieku. Inteligentna, wykształcona, majętna i pełna talentów, słynęła z dobroci. Niestety jej życie osobiste nie ułożyło się pomyślnie.

Mijamy zamek i oto za kilka chwil widzimy małe urocze kamieniczki, zabytkowe domy o ciekawej architekturze, i na dodatek – zespół klasztorny cystersów. Przy kolejnej podróży tą trasą Kamieniec zostanie niewątpliwie wpisany na listę miejsc obowiązkowych do odwiedzenia.

Kościół pocysterski w Kamieńcu Ząbkowickim. Obecnie pełni rolę kościoła parafialnego.

Zbliżenie na wejście do kościoła. Jak czytamy po powrocie z wyprawy – Opactwo Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim funkcjonowało od XIII do XIX wieku kiedy to zostało zlikwidowane na mocy edyktu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III.
W okresie swojej największej świetności dobra opata obejmowały wiele wiosek wokół Kamieńca Ząbkowickiego a także obiekty w Bardzie i Kopalnię złota w Złotym Stoku.

Tymczasem gnani ciekawością jedziemy niezłomnie dalej. Aby w końcu dotrzeć na rynek w Ząbkowicach Śląskich… Do zobaczenia w kolejnym poście 😉

—————————————

Polecam:

Kamieniec Ząbkowicki: neogotycki zamek Hohenzollernów – autor szczegółowo i barwnie, momentami zjadliwie opisuje historię zarówno zamku, jak i Marianny Orańskiej. Strona zawiera interesujące zdjęcia zamku.

Opactwo Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim – strona zawiera przepiękne zdjęcia zespołu klasztornego.

Szlak Cysterski w Polsce: Kamieniec Ząbkowicki – bardzo obszerny artykuł dotyczący opactwa w Kamieńcu Ząbkowickim.

Marianna Orańska (1810-1883) – autor artykułu w portalu „Nasze Sudety” szczegółowo opisał historię życia Marianny Orańskiej.

Wizyta królewny we Wrocławiu – bogato ilustrowany zdjęciami artykuł w portalu „Nasze Sudety” opisuje imprezy związane z obchodami Roku Marianny Orańskiej (2010), przede wszystkim występ Teatru na Bruku – wjazd Marianny Orańskiej do Wrocławia.

Królewna Marianna Orańska przyjeżdża do Wrocławia – artykuł z „Gazety Wyborczej”, dotyczący Marianny Orańskiej oraz imprez związanych z obchodami Roku Marianny Orańskiej, zilustrowany zarówno fotografiami, jak i filmem z przedstawienia wjazdu Marianny Orańskiej do Wrocławia.

Marianna Orańska – krótki artykuł dotyczący tejże postaci.

Mariana Orańska – nie możemy zapomnieć o cioci Wikipedii.

Szlak Marianny Orańskiej – doskonale zbudowana, piękna graficznie strona zawiera informacje o szlaku transgranicznym przybliżającym postać Królewny Marianny Orańskiej; szlak powstał dla upamiętnienia postaci Marianny i jej zasług dla ziem, w których miała swoje posiadłości.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: