Skip to content

Jo Ci przaja

11 lutego 2012

Powstała (pierwsza? pierwsza powojenna?) kartka po śląsku. „Jo ci przaja”, czyli po śląsku „kocham cię”.
Drukowana jest typograficznie w drukarni Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie na prasie Heidelberg, która ma przeszło 100 lat. Można ją kupić online, w sklepie na Rondzie Sztuki w Katowicach, w kwiaciarni Tulipan na ul. Mickiewicza w Katowicach i oczywiście – w Pszczynie, w Muzeum Prasy Śląskiej.

„Jo Ci przaja” na biurku kasy w galerii, Rondo Sztuki – Katowice.

Dziś na spacerze po Katowicach postanowiłam wstąpić do sklepiku galerii na Rondzie Sztuki, i zobaczyć kartkę na własne oczy. Uważam że jest urzekająca ze względu na swoją prostotę, nawiązanie do dawnych motywów ludowych, powściągliwość w stosowaniu barw, duży format = sporo miejsca na napisanie życzeń dla tej wyjątkowej osoby, której ją ofiarujemy. Zwróciła moją uwagę także tym, że bardzo dobrze wpisała się w wyobrażenie o oldskulowej śląskiej kartce. Przywołuje na myśl znane na pewno wielu Ślązokom (jak i gorolom) cytaty z Cholonka wystawianego przez Teatr Korez, przywołuje błądzące po wyobraźni sceny z książek o przedwojennym Śląsku, dzieciństwo, styl vintage, częściowo także styl modern folk. Mnie osobiście kojarzy się z przejeżdżaniem przez Śląsk w dzieciństwie, w niemal corocznej podróży pociągiem na wakacje do Gdyni, która to podróż była wtedy wielkim wydarzeniem, i obserwowane wtedy z pociągu familoki, w nocy światła Śląska i odliczenie ważnej na tej drodze z Bielska-Białej na Pomorze stacji: Katowice. Z tą magią oglądania telewizji regionalnej Katowice i wyświetlanej w nich „Opowieści z Narnii” BBC, kiedy to siedziałam na wycięciu w ramie ogromnego babcinego łóżka drewnianego opierając się o nie. Przeczytane potem książki o Śląsku, przewodniki po Giszowcu, Nikiszowcu i Szopienicach, wypady autobusem, żeby tym cudom zrobić zdjęcia, wcześniej zdjęcia znacznie lepszych ode mnie fotografów oglądane w sieci. Niezliczone wędrówki po Muzeum Historii Katowic, wystawach pocztówki secesyjnej, obrazów Dudy Gracza, porcelany śląskiej, dzieł Grupy Janowskiej, wystawianych w nobliwych wnętrzach mieszczańskiej kamienicy. Wycieczkę do Muzeum Prasy Śląskiej, gdy z całym rokiem wytłaczaliśmy starą prasą swoje własne kartki, robiliśmy sobie zdjęcia na tle starych pras i zdjęcia starej prasie wydawanej przed laty na Śląsku. Wyobrażaniem sobie w dzieciństwie tego Śląska, na którym przecież wcale się nie bywało, ale przezeń przejeżdżało i słyszało często o kopalniach i koncertach w Spodku, o technice i strojach, oglądało filmy „Śmierć jak kromka chleba” i „Paciorki jednego różańca”.
W strumieniu świadomości lepszy był Joyce. Mogę się mylić i nie pamiętać, ale z tym zastrzeżeniem mówię – nie widziałam nigdy kartki po śląsku. Czekam na więcej takich śląskich projektów. Tymczasem z okazji zbliżających się Walentynek – życzę wszystkim dużo miłości 🙂

Magdalena

Reklamy

From → Różne

3 Komentarze
  1. Andrzej Włodarczyk permalink

    Kilka lat temu w Katowickim Centrum Kultury miałem ogromną przyjemność obejrzeć spektakl HOLONEK CZYLI DOBRY PAN BÓG Z GLINY. Zaprosili nas znajomi a my zaproponowaliśmy kumplowi,który do niemiec wyjechał ponad dwadzieścia lat temu i był na tzw BYZUCHU. Żeby poczuć atmosferę i w pełni odebrać sens spektaklu trzeba go zobaczyć. Książka bowiem różnie wpływa na wyobrażnię poszczególnych czytelników. Wtedy zrozumiałem dlaczego i jak bardzo kochają przekazany najczęściej przez rodziców – folklor,tradycje rodzinne,gware i wszystko to co związane jest ze śląskiem. Dobrze Bardzo Dobrze że są ludzie,którzy przywracają i pielęgnują te tradycje. Gratuluję,i tak trzymać!

  2. Rozumiem, że poza Internetem kartka też jest za piątkę ?

  3. 5,5 zł, już wiem.
    Ale sa rabaty 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: