Skip to content

Matki Boskiej Zielnej – 15 sierpnia

15 sierpnia 2011

Piętnastego sierpnia w Kościele jest obchodzone święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten jest inaczej zwany Matki Boskiej Zielnej, gdyż na mszach święcone są kwiaty i zioła.

Zaśnięcie i wniebowzięcie Maryi miało według tradycji nastąpić 15 sierpnia, w 15 lat po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, w małym domu koło Efezu.

W wielu krajach ten dzień jest wolny od pracy, organizowane są pielgrzymki i procesje. Śląska tradycja mówi, aby6 w ten dzień upleść z kwiatów wianek lub ułożyć bukiet na wzór palmy wielkanocnej i zanieść go do kościoła na poświęcenie. Stąd też alternatywna nazwa święta.

Piętnasty sierpnia to (poza Bożym Narodzeniem) ulubione moje święto, gdyż mieszkając w dzieciństwie na obrzeżach małego miasta, miałam bardzo dużo kontaktu z przyrodą. W naszej miejscowości tradycja była także kultywowana, co świadczy o tym, że jest ona popularna nie tylko na Śląsku. W Matki Boskiej Zielnej tworzyło się bukiet z kwitnących jeszcze o tej porze w ogródku kwiatów, ostatnich kłosów pozostałych na polach po ścięciu zboża, z jarzębiny i wszystkiego co udało się znaleźć. Dla ozdoby dodawało się do bukietu natknięte na patyk małe jabłko. Tak przygotowany bukiet był wielki i piękny. Po poświęceniu w kościele wieszało się go pod dachem ganku, werandy albo stodoły.

Rzeźba z wystawy w Galerii Szyb Wilson, „Art Naif Festiwal” 2011 r.

Dzień 15 sierpnia przypada na czas kiedy lato wprawdzie jest w pełni, jednak ścięte już zborze, kwitnące jarzębiny i inne zjawiska przyrody sygnalizują, ze nadchodzi jesień. Ze wspomnień Ślązaków wynika, że kiedyś uważano, iż jesień nadchodzi wraz ze św. Rochem, czyli 16 sierpnia. Ten dzień był też ostatnim terminem na żniwa, co wyrażało się w przysłowiu „Na święty Roach w stodole groch.” Trudno jednak o tej porze znaleźć pole z nie ściętym jeszcze zbożem, toteż niektórzy rolnicy zostawiają specjalnie kilka kłosów do bukietu na Matki Boskiej Zielnej.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: