Skip to content

Trójkąt Trzech Cesarzy: to będzie niespodzianka

29 lipca 2011

Wyprawa do Trójkąta Trzech Cesarzy odbyła się końcem czerwca i miała tytuł „Pojedziemy gdzieś na rowerze. To będzie niespodzianka.” Nieświadoma niczego pedałowałam najpierw przez Katowice… miało być blisko, co na tamten czas oznaczało dla mnie najdalej na Nikiszowiec. Tymczasem wjeżdżamy do Mysłowic, lecz końca wyprawy nie widać. Sprawca niespodzianki z wielką cierpliwością wysłuchał narzekań czy daleko jeszcze i że przecież miało być blisko. W końcu wspiąwszy się w lesie na nasyp kolejowy usłyszałam „to tutaj.”

Pierwsza myśl: o matko, bardzo fajnie, bo las, rzeka i cisza, ale co takiego może być akurat TUTAJ, że trzeba było jechać aż z Ligoty? Rozglądam się dookoła – tory kolejowe i most, zaraz obok niego drugi most, zupełnie nieczynny i od dawna zablokowany deskami z obu stron. Położywszy rower na ziemi, skierowałam swoje kroki na tory kolejowe.

– Ale uważaj, bo jak przejdziesz przez te tory, to już będziesz w Małopolsce.

– Oj, to straszne 😉

Spoglądam na widok z mostu i coś mi tutaj zaczyna nie pasować… Specyficznie zbiegające się rzeki, na wydzielonym przez nie cypelku jakiś obelisk. No co to jest za miejsce?

– Trójkąt Trzech Cesarzy.

To było właśnie objawienie, które w dwie sekundy wytłumaczyło potrzebę przyjazdu w ciemny mysłowicki las. Mityczny Trójkąt Trzech Cesarzy. Miejsce, o którym wiele razy czytałam, ale nigdy nie miałam pojęcia ani gdzie ono jest, ani jak do niego dojechać. Ani też najwyraźniej wystarczającej motywacji, aby zgłębić tajemnice nieodkrytych miast, i znaleźć obiekt lektury. Teraz obiekt znalazł się sam.

Od strony Mysłowic, jeżeli nie wie się gdzie Trójkąt dokładnie jest, można obok niego przejechać i nigdy się nie dowiedzieć, że było się w jego pobliżu. To wielka szkoda.
Tory, przez które nie należy przechodzić, prowadzą do Jaworzna, które obecnie znajduje się w województwie śląskim, historycznie jest jednak częścią Małopolski.
Fot. Paweł Niewiadomski

Z mostu widać zbiegające się rzeki i obelisk ustawiony od strony Sosnowca. Ze względu na specyficzne usytuowanie tego miejsca, i trochę też pewnie ze względu na obelisk, powzięłam postanowienie, aby dotrzeć tam także od strony Sosnowca. Doskonałym pomysłem byłoby stworzenie tarasu widokowego w miejscu starego mostu. Władze Mysłowic miały realizację tej idei w planach, lecz na razie nic z niej niestety nie wyszło.
Fot. Paweł Niewiadomski

Trójkąt Trzech Cesarzy współcześnie. Ten widok w pierwszym momencie dał mi do myślenia, że chyba nie znajduję się w takim całkiem zwyczajnym miejscu. Potem jedyne co pozostało, to dać się owładnąć jego magii 🙂
Fot. Paweł Niewiadomski

Tory prowadzą przez Jaworzno do Małopolski. Niegdyś do Austrii.
Fot. Paweł Niewiadomski

Trójkąt Trzech Cesarzy, mimo że utracił dawne znaczenie, a po wyglądzie otoczenia trudno wnosić o dawnej jego świetności, ma specyficzny – i moim całkiem subiektywnym zdaniem – absolutnie niezapomniany klimat. Miłośnicy historii na pewno dadzą się ponieść atmosferze tego miejsca, i przypuszczalnie nie tylko oni. Trójkąt najwyraźniej wciąż tkwi w świadomości ludzi, skoro spotkaliśmy tam dwójkę innych cyklistów, ojca z córką, którzy przyjechali zobaczyć to samo – dawny punkt zetknięcia trzech cesarstw. Następna opowieść w tym temacie jest planowana o tym, jak wygląda Trójkąt od strony Sosnowca. A tymczasem – serdecznie go polecam na letnie wyprawy.

Zapraszam także do przeczytania postu: Trójkąt Trzech cesarzy – przegląd historyczno-graficzny.

Magdalena

Reklamy

From → Różne

6 Komentarzy
 1. salutuj permalink

  Na zdjęciu zakaz wstępu jest OD strony Jaworzna. Co zrozumiałe 😉

 2. A kero z tych rzek to Brynica? 🙂
  Wersja literacka dla ludzi ze Sosnowca: Którą z rzek jest Brynica? 🙂

 3. Od strony Mysłowic też był najpewniej zakaz wstępu. A z tych rzek żadna nie jest Brynicą. To Czarna i Biała Przemsza. Tak że niestety… 😉

 4. salutuj permalink

  Od strony Mysłowic nie było;)

 5. do dziś dnia „Trójkąt…” jest ciągle w naszej mentalności.Tylko dlaczego wówczas kwitło tu jakieś ożywienie gospodarcze ,a dziś dziadowstwo..

Trackbacks & Pingbacks

 1. Trójkąt Trzech Cesarzy – przegląd historyczno-graficzny « Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: