Skip to content

Pasaż Stare Katowice

25 kwietnia 2011

Katowice w jeden dzień. To możliwe. Ale Katowice w nie więcej niż 10 minut? I to jeszcze dawne Katowice, Katowice sprzed wieku.

Stoimy na Rynku. Tyłem do Teatru Śląskiego, przodem do domu handlowego Skarbek. Obchodzimy Skarbek z prawej strony. Tutaj zaczyna się ulica Mickiewicza, przez ulicę widać budynek Banku ING. I dokładnie naprzeciwko banku, w bramie pierwszej kamienicy po lewej stronie zaraz za Skarbkiem, znajduje się Pasaż Stare Katowice. Dość trudno go zauważyć, bo w zasadzie – brama jak każda inna. W codziennym biegu rzadko zwraca się uwagę na to, co znajduje się w bramach kamienic.

Obrazy z Katowicami sprzed wojny. W prostych ramach, ponad niezbyt wyrafinowaną lamperią z kamienia, za to na tle zbyt intensywnie łososiowym, ale jednak miły akcent. Pasaż potrafi cieszyć oko.

Pasaż Stare Katowice. Obraz na wprost wejścia do bramy. wyjaśnia, gdzie jesteśmy. O miejscu milczy jednak nawet wujek Google. Trudno cokolwiek więcej wyjaśnić.

Pod, lub obok obrazów znajdują się tabliczki z objaśnieniem, jakie miejsce obraz przedstawia. Niestety w większości są bądź całkiem zniszczone, bądź bardzo trudne do odczytania. Tylko niektóre miejsca na obrazach rozpozna z łatwością nawet laik. Tutaj – hmm… dawno temu nad Rawą?

Prawdopodobnie rzeka Rawa przed regulacją. I odpoczynek nad nią. Może najstarsi Katowiczanie pamiętają?

Krajobraz przemysłowo-przyrodniczy. Sławomir Mrożek napisał kiedyś w swoich „Małych prozach” o krajobrazie pobliskiego Jaworzna: „Krajobraz, dumnie mówiąc – przemysłowy, a po ludzku – parszywy”. Tutaj jednak ciągle przeważa przyroda.

Przybywamy do Katowic. Na stary dworzec, ukończony w 1906 roku. Czeka na nas dorożka. Zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz, zaczarowany koń.

Jeżeli nie czeka, trzeba sobie radzić samemu. Jeżeli ktoś był gruba fisz, mógł wykupić nocleg w luksusowym Hotelu Monopol, znajdującym się na ul. Dworcowej, dokładnie naprzeciwko starego dworca.

Poproszę o podpowiedź. Kolega Grzegorz podpowiada, że to narożnik Dworcowej i Pocztowej.

Automobil. Obraz przypomina trochę działa impresjonistów. Katowice o świcie, „gdy rosa na walizkach” i właśnie słońce wstaje nad miastem. A może o jakiejś innej porze.

Impresjonistyczna ulica Pocztowa.

Teatr Miejski.

Plac Andrzeja. W tle słynny katowicki wieżowiec – owego czasu najwyższy budynek w Polsce. Bardzo nowoczesny. Zamontowano w nim nawet centralne odkurzanie. Jakaż szkoda, że obecnie schowany jest wśród szarości innych budynków i znany głównie miłośnikom przedwojennej moderny. Po lewej stronie – kościół garnizonowy.

Kościół ewangelicko-augsburski na ul. Warszawskiej. Obok niego para dzieci.

Ulica niezidentyfikowana przeze mnie, ale znów podpowiedź kolegi – róg Rynku i ul. Zamkowej, obecnie Korfantego.

Specjalnie dla Was z Pasażu Stare Katowice,

Magdalena

Reklamy

From → Katowice

One Comment
  1. Pierwsza niewiadoma – narożnik Dworcowej i Pocztowej, z lewej – poczta w pierwotnym kształcie, z prawej – wtedy hotel, teraz budynek pozbawiony jest zdobień. Druga – róg Rynku i Zamkowej (obecnie Korfantego). W tle rysują się dzisiejsze Muzeum Śląskie i kopuły okazałej kamienicy za nim. Znowu tam, gdzie narożna kamienica – teraz jest wydmuchowo z torami tramwajowymi i popękaną nawierzchnią.
    pozdrawiam:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: