Skip to content

Bielsko-Biała – sacrum. Świątynie miasta

31 grudnia 2010

Święta minęły. Dzieciątko okazało się łaskawe.

Wracamy do bielskiej Arkadii.

Naprzeciwko Hotelu President, (nieco w kierunku Katowic 😉 ) stoi galeria BWA. Istnieje ona 1975 roku, i została zbudowana w miejscu dawnej synagogi, która podzieliła los wielu innych synagog w Polsce – została spalona w czasie II wojny światowej.

Synagogę zbudowano w latach 1879-1881 według projektu Ludwika Schöne i (naturalnie) Karola Korna. W stylu neomauretańskim z akcentami neoromańskimi. Jej wierna kopia powstała rok później w Szombathely. Stanowiła charakterystyczny akcent architektoniczny miasta, posiadała attykę, liczne sterczyny z kopułami, neoromańskie okna oraz dwie ośmioboczne wieże z hełmami. Budowlę otaczała bujna zieleń. Główne wejście znajdowało się od strony ulicy Mickiewicza.

W latach 60. XX wieku zbudowano w jej miejscu modernistyczny gmach, w którym obecnie mieści się Galeria Bielska BWA. Galeria często organizuje wystawy dotyczące dawnej bielskiej społeczności żydowskiej, jak i Żydów w ogóle. Są one interesujące i bardzo rzetelnie przygotowane. W czasach licealnych miałam przyjemność bywać w BWA na niemal każdej wystawie, i te o Żydach robiły bodaj największe wrażenie.

Wizerunek synagogi wisi obecnie na ścianie galerii.

Z ulicy 3 Maja udajemy się na stary Rynek, a stamtąd już tylko krok na Plac św. Mikołaja, gdzie stoi Katedra św. Mikołaja – mój ulubiony kościół w Bielsku, bardzo interesujący architektonicznie. Na skutek licznych przebudów ma on elementy większości stylów architektonicznych – od gotyku po modernizm.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.polishwinnipeg.com

Kiedy pogoda bardziej będzie sprzyjać spacerom i robieniu pięknych fotografii, będzie o nim więcej. Na razie tylko krótkie spojrzenie ze Starego Rynku na wieżę, wzorowaną najprawdopodobniej na dzwonnicy św. Marka w Wenecji.

Opuszczając Stary Rynek, łatwo udać się Słowackiego na ul. Frycza Modrzewskiego, aby zobaczy bielski unikat – pomnik Marcina Lutra, o którym była mowa w „Przyczynkach”.

Śnieg spowija wszystko, jednak bez względu na porę roku można dostrzec spokojne piękno okolicy.

2,5-metrowa, ważąca 690 kg, sylwetka reformatora (w pełnej postaci, ubranego w togę z gestem wyciągniętych do przodu, trzymających Biblię, rąk) została wykonana przez wiedeńskiego rzeźbiarza Franza Vogla. Stoi ona na granitowym cokole zbudowanym przez miejscowego kamieniarza – Theodora Grögera.

Aby dojrzeć pomnik, trzeba obejść dookoła plac Marcina Lutra, z kościołem Zbawiciela.

Jest kościołem parafialnym Parafii ewangelicko-augsburskiej Zbawiciela w Bielsku-Białej, a także katedrą diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Świątynia powstała w latach 1782-1790, a jej obecny, neogotycki, kształt pochodzi z czasów przebudowy w latach 1881-1882. Nie ma dotąd pewności, kto był projektantem kościoła. Najprawdopodobniej plan budowy sporządził słynny polski architekt Szymon Bogumił Zug. Wykonał on kilka planów kościoła ewangelickiego św. Trójcy w Warszawie. Ewangelicy warszawscy wybrali plan rotundy, a inne odstąpili ewangelikom bielskim.

Słuszny cytat, dodający sił w taką śnieżycę, jaka zastała autorkę podczas spaceru.

Kościół zawsze kojarzył mi się z Anglią. Ciekawe dlaczego 😉

Neogotycki portal boczny z lat 1782-1790. W płaskorzeźbie – Róża Lutra.

Życzę wszystkim Czytelnikom miłego Sylwestra. Swojego spędzę w Rudzie Śląskiej, którą jadę odkrywać za dwie godziny – pierwszy raz w życiu jak na gorola przystało… Zobaczymy się w Nowym Wspaniałym Roku!

Magdalena

Reklamy

From → Bielsko-Biała

3 Komentarze
  1. Hadit permalink

    No i jak tam na Rudzie? Kaufhaus uwidzialas? :)) Nowy plac przed kosciolem p/w sw. Pawla?

    • Tym razem niestety (lub stety 😀 ) tylko się bawiłam. Kolejnym na pewno nie omieszkam odkryć atrakcji. Na razie zmożonam wszech nam panującym wirusem, zaległości nadrobię niedługo.
      Pozdrawiam Cię Hadicie i wszystkich moich Czytelników także!

Trackbacks & Pingbacks

  1. Bielsko-Biała – Stare Miasto « Odkrywając Śląsk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: